2 Mart 2017 Perşembe

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu / Eleanor Coerr

Hiroşima’ya atılan atom bombası ve saçılan radyasyon. Sadako bu radyasyon sonucu lösemi olan on yaşında bir kız çocuğu. Rüzgar gibi koşarken günleri hastane odasında geçmeye başlıyor. Bir gün ise arkadaşı turna kuşlarının mucizesini anlatıyor ona. Bin tane turna kuşu yaparsa origamiden sağlığına kavuşacağını söylüyor. Yapıyor da büyük bir azimle Sadako, altı yüz kırk dört tane. Bin olmuyor ama, olamıyor.

Aslında on yaş ve üzeri olarak geçen bir çocuk kitabı gibi gözükse de belli bir yaş kitlesini aşan, yaşsız kitaplardan biri bana göre. Gerçek bir hikaye üstelik. Adına anıtı, turna kuşu katlama klubü olan, dünyada milyonlarca satmış kitaba sahip gerçek bir olay. Herkes Sadako’nun duygu, azim ve umut dolu hikayesiyle tanışmalı bence. Hem de hangi yaşta olursa olsun. Belki de bitirmeniz yarım saatinizi bile almayacakken etkisi çok uzun sürecek. Üstelik kitabın sonunda tarihi detaylar ve origamiden turna kuşunun yapımı da yer alıyor. Bu bilgilerin de düşünülüp yerleştirilmesi çok anlamlı olmuş.

Sadako, unutulmaz bir hikaye bence. Duygulanıp, etkilenmemek mümkün değil. Mutlaka ama mutlaka okumalısınız, hangi yaşta olursanız olsun…

Sevgiler