2 Mart 2017 Perşembe

Pollyanna / Eleanor H. Porter


Çocukluğumuzun her şeyden bir mutluluk sebebi çıkaran kahramanı Pollyanna’yı kim hatırlamaz ki? Küçüklüğümde severek okuduğum bu kitabı yıllar sonra Büyüklere Masallar serisi ile tam metin olarak tekrar okurken hem anılara daldım, hem de Pollyanna’nın temiz kalbi ve çocuk masumiyeti ile bezendim.

Pollyanna ailesini kaybedince, hayattaki tek yakını olan teyzesinin yanına gönderilir. Sevginin ne olduğunu unutmuş teyzesine ve kasaba halkına her şeyden mutlu olmayı sağlayan “mutluluk oyunu”nu öğreten Pollyanna, fark etmeden o temiz çocuk yüreğiyle herkesin hayatında fark ve anlam katar.


Öncelikle kitabın sert kapaklı bez cildi, baskı kalitesi, kapak tasarımı ile insanı mutlu ettiğini söylemem gerek. Çeviri de çok akıcı, hikayenin kendi de aynı akıcılıkta olunca başlamamla bitirmem bir oldu kitabı. Takip edenleriniz bilir, Arkadya Yayınları Büyüklere Masallar serisini Heidi ve Heidi Büyüyor kitapları ile başlatmıştı (yazısı için tıklayınız) Bu tarz nostaljik, geçmişle şimdiyi bağlayan fikirlere bayılıyorum ben. Bu seriyi sadece çocuk kitabı olarak değil, her yaştan insanın ve hatta ailelerin çocuklarıyla birlikte okuyup paylaşımda bulunabileceği duygusal, umut ve mutluluk dolu kitaplar olarak görmek gerektiğine inanıyorum.


Pollyanna kesinlikle tavsiye edeceğim, her ailenin kitaplığında bulunması gerektiğine inandığım yaşsız kitaplardan. Umarım siz de benim kadar sever, anılarda keyifli bir yolculuk yaparsınız.


Sevgilerle