2 Mart 2017 Perşembe

İpeği İşleyen Kız / Kelli Estes

Çinli gencecik bir kızın ailesiyle birlikte doğup büyüdüğü topraklardan ayrılması istenir bir gün. Ne olduğunu anlayamadan tüm hayatını ve sevdiklerini geride bırakırken, yepyeni bir hayat da Mei’i bekliyor olacaktır. Acı dolu fakat yılmayan bir umudun hikayesi İpeği İşleyen Kız. Üstelik gerçek olaylardan esinlenerek oluşturulmuş bir roman.

Çok akıcı, yalın bir dile sahip kitap çabucak okunan türden. Duygusal yönü çok etkileyici, özellikle kitabın sonunda yazarın notu ve röportajı sayesinde yaşanan olaylar ve kurgunun çıkış noktasıyla ilgili bilgi sahibi oluyorsunuz. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen bunu hiç hissetmiyorsunuz, zira yazarın röportajında da belirttiği ve okurken hissettiğiniz üzere kitap için bir hayli araştırma ve ön hazırlık yapılmış.

Kitap geçmiş ve şimdiki zaman olarak iki farklı öyküde ilerliyor, nihayetinde de birbirine bağlanıyorlar. Bu tarz pek çok kitap olsa da konu itibariyle bir hayli farklı olduğunu düşündüğüm romanın, duygusal ve tarihi kitaplardan hoşlanan okuyuculara hitap edeceğini düşünüyorum.

Sevgilerle