9 Ocak 2017 Pazartesi

Tatar Çölü / Dino Buzzati


Denir ki insanlar ikiye ayrılırmış, Tatar Çölü’nü okuyanlar ve okumayanlar olarak. Ben artık okuyanların gözünden bakan biri olarak diyorum ki mutlaka okunmalı bu eser. Öyle çarpıcı, durağanlığının içinde öyle sarsıcı ki. Tatar Çölü’nün sonsuzluğuna bakarken, gelmeyen bir umudu beklerken geçen bir ömrü okurken kendini sorguluyor aslında insan.

Bastiani Kalesi’ne tayini çıkan Giovanni ile başlar kitap. Gençliğinin başında nice umutlarla görev yerine giden Giovanni hayalindeki kahramanlığı yaşamayı umut ederken, ha bugün ha yarın umuduyla ömrünü bir umudun sonsuzluğunda harcar Bastiani Kalesi’nde. Her şeyi ıskalar, her şeye geç kalır. Ne var ki bunu fark edebilmesi bir ömrünü alır.

İnsanı hayata dair sorgulatan, farklı bakış açıları oluşturan, okuduktan sonra uzun uzun düşündüren, yoğun anlamlar içeren, dopdolu bir eser Tatar Çölü. Övgüleri fazlasıyla hak ederken, adeta kollarımızdan tutup silkeleyerek hayatımıza, yaşantımıza bir kere daha dönüp bakmamızı sağlıyor. Bu çok özel eseri, mutlaka ama mutlaka okumalısınız.