19 Aralık 2016 Pazartesi

Sosyopat / Anna Snoekstra


"Kimse gerçekten kaybolmazdı, hep bir yerlerde var olurdu."

Polislerden kurtulmak için kendisine ikizi kadar benzediğini fark ettiği 11 yıl önce kaybolmuş bir kız olan Bec'in yerine geçen kız, çare diye gördüğümüz şeyin daha büyük sorunlara yol açacağından habersizdir. Bir anda Bec'in hayatını yaşamaya başlayan kız yoksa Bec'in sırlarla dolu hayatına ve yaşanmışlıklarına da mı ortak olacaktır? Yoksa aynı kader onu da mı bekliyordur?

En başından beri aklınızda büyük sorular uyandıran, heyecan yaratan psikolojik-gerilim türünde bir kitap Sosyopat. Ne Bec'in ne de yerine geçen kızın hayatlarını tam olarak çözemiyorsunuz ve her karakterle ilgili tahminler yürütüp duruyorsunuz. Bana göre sonuna kadar kendini iyi saklayan ve gerilimi azalmayan bir kitaptı. Özellikle sona doğru ters köşe yapıp, ciddi ivme kazandığını düşünüyorum. Buna rağmen havada kalan, yeterince cevap bulamadığım ya da devamını okumak istediğim kısımlar vardı.

Kurgunun sürprizli ve akıcı olduğunu düşünsem de çok karmaşık bir noktada değildi bence. Bu yüzden polisiye-gerilim türünde kendini giriş ya da orta seviyede bulan okuyucuların kitabı merakla okuyacağını düşünüyorum.