19 Aralık 2016 Pazartesi

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat / Stefan Zweig


Stefan Zweig okumayı sever misiniz? Benim vazgeçemediklerimden. Döner dolaşır mutlaka arada bir Zweig kitabı daha okur, sonra bitecek korkusuyla başka kitaplara geçerim. Pek çok yayınevi tarafından basılan Zweig kitapları, Koridor Yayınları'nın bez ciltli sert kapakları ile de çevrilmeye başladı. İlk kitap Satranç'ın ardından, Bir Kadının Yaşamından 24 Saat öyküler seçkisini bastı yayınevi. Fark ettiniz değil mi, kitabın adı sizi yanıltmasın, içinde tam beş adet öykü var.

Merak edenler için ilk öykü kitaba adını veren iken, diğerleri Kitapçı Mendel, Bir Yaz Öyküsü, Kızıl ve İki Yalnız İnsan. Tüm öyküleri beğensem de özellikle Kitapçı Mendel'in çarpıp geçtiğini, hepsinden ayrılarak ön plana çıktığını düşünüyorum. Özellikle kitaplarıyla kendine koca bir dünya kuran karakteri ile kitapseverlerin bu öyküyü ayrıca seveceğini düşünüyorum. Her zamanki gibi yine derin psikolojik çözümlemeler, duygu dolu ruh analizleri içeren bu öyküler seçkisi, başarılı ve akıcı çevirisi ile yazarın kalemini seven herkesin kitaplığında mutlaka olmalı bence. Açıkçası nadide bir çiçek gibi tutuyorum kitaplığımda kendisini.

Bir Zweig kitabı daha biterken yine harika bir eser okuduğuma sevinsem mi yoksa bittiğine üzülsem mi bilemedim. Hala yazarın kalemi ile tanışmadıysanız kesinlikle çok şey kaçırıyorsunuz. Bu çok çok başarılı öyküler seçkisine ise mutlaka şans vermelisiniz.

Sevgilerle