21 Kasım 2016 Pazartesi

Yeraltından Notlar / Fyodor Dostoyevski / Koridor Yayınları

"Hedefe her yaklaştığında bir korku kaplar kalbini. İnsanoğlu hedefine yürümeyi sever; varmayı değil."

Uzun bir süre önce Dostoyevski'nin Yeraltından Notları'nı okumuş, tam anlamıyla kalemine hayran kalmıştım. Şimdilerde ise Koridor Yayınları'ndan çıkan bez ciltli ve yeni çevirisi ile kitabı ikinci kez okudum. Bu yazımda kitabın inceleme yazısını daha önce yazdığım için genel anlamda çeviri ve baskı özelliklerinden bahsedeceğim.

Yeraltından Notlar kitabına dair inceleme yazım için tıklayınız

Klasiklerde en dikkat ettiğimiz mutlaka çeviri oluyor. Yoksa hiçbir şey anlamayarak bir köşede okumadan unuttuğumuz klasikler zamanla "Ben klasik okuyamıyorum, sıkılıyorum" cümlesi haline geliyor. Oysa iyi bir çeviri şart bir eserin tadını alabilmek için. Yeraltından Notlar için çok fazla çeviri seçeneği mevcut farklı yayınevlerinden. Ben ilk okuduğum çeviriyi sevmiştim. Koridor Yayınları'nın çevirisini de gayet sevdim. Herhangi bir sorun, hata ile karşılaşmadım. Tabi ki Rusça bilmiyorum, eseri bu bakımdan özgün dili ile kıyaslamam mümkün değil ancak gayet açık, anlaşılır ve akıcıydı ve ben memnun kaldım. Bu akıcılık ve yalınlığının yanında eserin değeri korunarak zarafetini de kaybetmediğini belirtmeliyim.

"İnsanın kendisine karşı tamamen dürüst olması, gerçeklerden korkmaması mümkün müdür?"

Koridor Yayınları'nı bir adım öne çıkaran özelliklerden biri klasikleri bez ciltle çıkarması oldu. Yeraltından Notlar dışında Aşk ve Gurur, İki Şehrin Hikayesi, Satranç, İnsan Ne ile Yaşar, Dönüşüm, Bir Kadının Hayatından 24 Saat de bez ciltle klasikler arasında yerini aldı. Merak edenleriniz için Koridor Yayınları'ndan çıkan Aşk ve Gurur ile Satranç'ın incelemeleri blogumda mevcut.

"Canlılık denen şeyin ne olduğunu, nerede bulunduğunu bile bilmiyoruz. Elimizden kitaplarımızı alsalar, şaşkınlıktan artık hangi yola gideceğimizi, kimi destekleyip kimden sakınacağımızı, kimi sevip kimi hor göreceğimizi bilemeyiz."

Psikolojik çözümlemeler ve karakter tahlili içerikli insanın iç dünyasını sorguladığı klasiklere meraklıysanız Yeraltından Notlar'ı büyük bir beğeni ile okuyacaksınız.

Sevgilerle