21 Kasım 2016 Pazartesi

Senin Hikayen Hangisi / Serap Duygulu


"Herkesin bir hikayesi, her hikayenin bir kahramanı vardır. Ve her insan kendi hikayesinin kahramanıdır."

Ruh halimize iyi gelen, daha mutlu güçlü ve huzurlu hissettiren kitapları seviyorum. Buna rağmen kişisel gelişim kitaplarıyla aramın çok iyi olduğunu söyleyemem. Senin Hikayen Hangisi ise daha konusunu okuduğumda ümit vaadeden bir kitap olmuştu benim için. Yanıltmadı!

"Kaç yaşında olduğunu bilmesen kaç yaşında olurdun?"
-Satchel Page-

"...kendinizle ve fiziğinizle ilgili şeylere takılı kalırsanız, dönüp ruhunuza bakmalısınız. Asıl yara, asıl kırışıklık, asıl düzeltmemiz gereken şey oradadır."

Kitap adı gibi minik hikayelerle başlayan kısa kısa bölümlerden oluşuyor. O kadar akıcı, pırıl pırıl bir kalemle yazılmış ki bir oturuşta ardı ardına okuyorsunuz bölümleri. Ilık süt  gibi ısıtıyor içinizi. Kimi gerçek hayattan kimi dilden dile dolanan hayata dair minik hikayelerin ardından üzerine konuşuyor yazar. Ama ne tatlı bir konuşmak! O kadar sade, olduğu gibi, bir arkadaşınızla sohbet havasında, öğüt verici bir havadan uzak anlatıyor ki çok iyi geliyor böyle bir kitabı okumak içinize.

"Seçmek, seçmediğini kaybetmeyi göze almak demektir."
-Andre Gide-

Kitapta da dediği gibi hayatın karmaşasından biraz uzaklaşıp gökyüzüne bakmanın, mutlu olmanın ve kendi kendinin kıymetini bilmenin değerini bir kez daha fark ettiriyor size. Fark etmeden bir bakıyorsunuz kitap bitmiş. Benim kitabımın her yanı altı çizili satırlardan ve unutmak istemediğim hikayelerden oluşuyor. Dönüp dönüp okuyacağım bir başucu kitabı niteliğinde olduğunu düşünüyorum.

"Derler ki 'Mutluluk göz hizanızdadır.' Mutlu olmak için bir şeyler beklemeyin, mutlu edilmeyi beklerseniz, mutluluk nedir asla öğrenemezsiniz."

Kitaptaki bir hikayede dediği gibi mutluluğu en bulamayacağımız yere saklamışlar, içimize... Hep içimizde olan ama uzaklarda, başkalarında arayıp da bulamadığımız mutluluğu öyle güzel fark ettirmiş ki psikolog olan yazar, günlük hayatın karmaşasından yorulup, güneşli bir günde birkaç satır okumak isteyenler için çok iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum kitabın. Üstelik kısa bölümler halinde olması yoğun olanlar için "Nerede kaldım, kitaptan koptum" sorunu da yaşatmayacaktır. Göreceksiniz başucu kitabınız olacak:)

"Yapabileceğinizin en iyisini yapın, sonra bırakın hayat da sizin için elinden geleni yapsın..."

Sevgilerle