21 Kasım 2016 Pazartesi

Heidi / Johanna Spyri ve Heidi Büyüyor / Charles Tritten

Çocukluğumuzun kahramanıdır Heidi. Pembe tombul yanakları, her daim bitmeyen neşesi ve Alp'in kırlarında keçilerle koşturması ile hiç unutamadığımız masumiyetini sevdiğimiz çocukluk hatıramızdır. Şimdilerde Arkadya Yayınları Büyüklere Masallar serisine başladı ve ilk kitabı da Heidi oldu. İlk kitap bildiğimiz çocukluğumuzda okuduğumuz Heidi iken, ikinci kitap olan Heidi Büyüyor mutlu sonla bıraktığımız o küçük kızın gençliğe ve yetişkinliğe geçiş hikayesi. Kısacası yıllar sonra neler oluyor, hikaye nasıl devam ediyor öğrenme fırsatı elimizde:)

Bilmeyenler varsa ilk kitap olan Heidi'de teyzesi tarafından anne babasız küçük kızımızın Alplerde yaşayan büyükbabasına bırakılmasını ve keçi çobanı Peter ile arkadaş olup buradaki doğaya nasıl uyum sağlayıp mutlulukla dolup taştığını okuyoruz. Sadece bu kadar da değil. İçindeki mutluluk ve masumiyet ile çevresindeki herkesi de mutlulukla doldurduğunu ve kalplerini yumuşattığını görüyoruz. Hangi yaşta olursak olalım Heidi'yi okurken duygulanmamak mümkün değil bana göre, zira ilk kitapta ara ara o çocuk masumiyeti ve kalbi ile gözlerimin dolduğu bir gerçek.

Muhtemelen çoğunuzun merak ettiği ikinci kitap olan Heidi Büyüyor ise farklı bir yazara ait. Buna rağmen devam hikayesinde herhangi bir yabancılık ya da kopukluk hissetmedim. Tabi ki Heidi geçen zamanla birlikte hem kendisinde hem de çevresinde değişiklikler yaşıyor. Örneğin artık genç bir yetişkin olarak köyüne öğretmen olarak dönerek bu sefer de başka hayatlara yardım elini uzatmasını okuyoruz. Yeni karakterler kadar eski karakterleri de devam ettiriyor kitap. İlkine göre daha kısa ama tatmin edici bir sona sahip çok hoş bir devam hikayesiydi bence.

Heidi'nin her iki kitabının da yediden yetmişe çok geniş bir okuyucu kitlesine hitap edeceğini düşünüyorum. Kitapların bez cilt ve ilgi çekici kapaklarla çıktığını da belirtmem gerek. Eğer siz de nostalji yapıp Heidi'nin iyilik ve masumiyetle örülü dünyasını tekrar yaşamak ve devamını öğrenmek isterseniz Heidi, Peter, Clara ve Alp Amca sizleri Alplerde bekliyor:)

Sevgilerle