10 Ekim 2016 Pazartesi

Sadece Arkadaşız / Catherine Bybee

Kesin olan bir şey varsa o da tam bir romantik kitap sever olduğum. Ara ara özlüyor, okuyamazsam adeta kederleniyorum:) Tam da böyle bir anda başladım Sadece Arkadaşız'ı okumaya. O kadar tatlı, yalın, damla damla büyüyen, hem güldürüp hem hüzünlendiren bir aşk hikayesiydi ki yüzümde tebessümle bir günde bitiriverdim kitabı.

Kitap daha başta konusu ile ilgi çekiyor. Jessica garsonluk yapan, kendi halinde bir yaşamı olan bekar bir anne. Bugüne kadarki ilişkilerinde maddi manevi kullanıldığına inandığı için kendine bir söz veren Jessica, maddi durumu iyi kariyerli biri ile yola çıkmayı kafasına koymuştur. Ne var ki karşısına garson Jack çıkar. Jack'le aralarında özel bir duygu kurulmaya başlasa da Jack tam bir hayalperesttir ve Jessica'nın kırılacak bir kalbi daha yoktur. Tabi Jack gerçekten de anlattığı gibi biri değilse:)

Oyunbaz hikayeleri seviyorum ne yalan söyleyeyim, kurguya neşe ve hareket katıyor. Bu kitapta da bolca güldüğüm yer oldu, öyle ki dili de yalın olduğu için sular seller gibi okuyup bitirdim:) Ara ara biraz daha heyecan ya da kurgusal farklılıklar arasa da gözlerim, çok önemli değildi. Sanırım kitapta başlı başına tek sevemediğim ayrıntı kapaktı. Kendi başına güzel olsa da kitabın içeriğini yansıttığını düşünmüyorum maalesef.

Kitapta esas karakterler kadar yan karakterleri de çok sevdim. Yazarın her bir karakteri özenle oluşturduğu ve okuyucuya sevdirdiği bir gerçek. Jessica'nın anneliği de kitapta çok doğru bir oranda verilerek romanın kurgusuna çok güzel harmanlanmıştı.

Genelde bu tarz aşk romanlarında aşk kavramının çok çabuk gelişip, fiziksel beğeniye kurban gittiği sık rastlanan bir durum olsa da bu kitabın en sevdiğim yönlerinden biri aşkın yudum yudum, aceleye gelmeden, iyi ve kötü günlerde bir arada olma fikrini de aşılayarak vermesi idi. İşin özü, ben fazlasıyla inandım aşklarına:)

Siz de benim gibi romantik kitap sevdalısıysanız Sadece Arkadaşız'ı çok severek, yüzünüzde tebessüm, bir çırpıda okuyacağınızı düşünüyorum. Bol romantik kitaplı günler:D

Sevgilerle