31 Ekim 2016 Pazartesi

Komik Bir Hikaye / Ned Vizzini


"Beynim artık düşünmek istemiyordu. Birden bire yapmak istemeye başlamıştı."

Craig, çok iyi bir liseye kabul görmüş ancak daha okula başlar başlamaz ağır sorumluluk ve beklentilerin altında ezilmiş on beş yaşında bir çocuktur. Hayat, okul, gelecek kaygısı ve karşı cinsle ilişkilerinin gittikçe farklılaşan dokusu altında ezilen, değişen ve denge sağlamakta zorlanan Craig kendini depresyonda ve hastanede bulur. Peki Craig, her şeyi yoluna sokup hayatına devam etmeyi başarabilecek midir?

"Beynim nereye gitmişti bilmiyordum. Bir noktada ayarı bozulmuştu. Başa çıkamadığı, saçma sapan birtakım şeylere takılmıştı."

En öz haliyle depresyonu, kaybolmuşluğu ve kendini arayışı anlatıyor kitap. Başta karmaşık gibi gelen bir girişle başlasa da her şeyin nasıl bu noktaya geldiğini baştan anlatmaya başlıyor esas karakterimiz bizlere. Özellikle gençlere hitap etmeyi hedefleyen kitabın, depresyon, kaygı, kendi içinde kaybolmuşluk konularını geniş bir okuyucu kitlesinin ilgisini çekecek nitelikte ele aldığını düşünüyorum. Dili ise yalın ve çabucak okunabiliyor.

Özellikle kitabın kapağına değinmek istiyorum. Beyin haritaları çizmeyi çok seven Craig'e çok hoş bir bağlantı sağlanmış ki, kitapla kapak arasında kurulan anlam bütünlüğünü çok beğendim.

Kendini kaybolmuş hisseden, çıkış yolu arayan, toparlanmak için bir sebep arayanların başarıyla resmedildiği bu kitabın sade ve akıcı diliyle bu tarz konuları seven okuyucuların ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Sevgilerimle