31 Ekim 2016 Pazartesi

Düşündüğümüz Şeyleri Neden Düşünürüz / Alain Stephen


"Mutlu olmak için bir ömür boyu çalışmak gerekir, çünkü tek bir kırlangıçla bahar gelmez."
-Aristoteles-

Felsefe kitaplarını sever misiniz? Ben bayılırım. Nemesis Kitap'ın yepyeni kitabı felsefe üzerine, pek çoğumuzun aklına düşen soruları tarihin büyük filozoflarının fikir ve bakış açılarını ele alarak yanıtlıyor.

"İyimserlik, sefil durumdayken her şeyin yolunda olduğunda ısrar etme deliliğidir."
-Voltaire-

Kitap sert kapakla ve iyi bir baskı kalitesi ile çıkmış. Sayfa tasarımını da çok sevdim. Alıntılara yer veren, bunu da kalın puntolarla metinden ayrı bir şekilde yaparak göze hoş gelen bir tasarımla vermesi çok hoş. Ayrıca çerçeve içinde enteresan olaylara ve filozofların hayatlarından kesitlere de yer veriliyor kitapta.

Kitap bölümler halinde, sorulara cevaplar halinde ilerliyor. Belirtmekte fayda var ki, kitap ince olmasına rağmen oldukça yoğun bilgi içeriğine ve felsefeye dair terimlere sahip. Felsefeye dair ön bilgisi olmayanlar kitaptan keyif almakta ve atmosferine girmekte zorlanabilirler.

Merak edenler için "Mutluluk nedir?", "Sevmek, sevilmekten daha mı iyidir?", "Bardağın yarısı dolu mu, yoksa boş mu?" kitabın cevapladığı sorulardan yalnızca bazıları. İlgi çekiciler değil mi? :)

Felsefeye bayılıyor, farklı bakış açılarını okumayı seviyor ve felsefeye dair ön bilgiye de sahibim diyorsanız meraklısına felsefe sunan bu kitabı oldukça seveceğinizi düşünüyorum.

Sevgilerle