26 Eylül 2016 Pazartesi

Üç Perdelik Cinayet / Agatha Christie


Agatha Christie kitapları okuyucuları için özeldir. Bir kitap bir kitap daha derken tüm eserlerini okumak isteyecek kadar kapılırsınız. Peki Üç Perdelik Cinayet başarı olarak okuduklarımın arasında nerede mi? Kesinlikle çok yukarılarda!

Ünlü bir tiyatro oyuncusunun evindeki akşam yemeğinde gerçekleşen cinayet aslında sadece bir başlangıç olacak, olayların ardı arkası kesilmeyecektir. Gerçekten de konu akışı, hareketlilik, akıl yürütme ve ipuçlarının çözümü derken nasıl sona geldiğimi anlamadığım sürükleyicilikte bir kitap oldu. Christie kitaplarının başarısı ortada olsa da pek çok okuduğum kitabından çok daha üst düzeydeydi bence.

Kitabın sonunu neredeyse her Christie eserinde olduğu gibi yine doğru tahmin edemedim. Akıllara durgunluk verecek, çok keskin zekada bir kurgu vardı eserde. Hatta en son satıra denk geldiğinizde bile şaşkınlıktan ağzınız açık kalacak. Her satırda bir doluluk, bir ipucu var adeta.

Hercule Poirot'un yer aldığı bu eserde, Poirot'u bir nebze de olsa iç dünyasını okuyuculara açarken bulacaksınız ki, bu beni bir hayli şaşırttı. Biraz bezgin, biraz yorgun başlasa da maceraya, sona doğru açıldı ve yine olaya altın vuruşunu yaptı diyebiliriz.

Üç Perdelik Cinayet, kesinlikle beğeni ile okuyup, şaşıp şaşıp ters köşe olacağınız bir Agatha Christie eseri olacak. Benden söylemesi.

Sevgilerle...