26 Eylül 2016 Pazartesi

Tersyüz / Amy Harmon

"Seni istemeyen birine ait olabilir misin?"

Bir süre önce hakkında çok konuşulan, iyi yorumlar okuduğum bir kitap olmuştu Tersyüz. Bilirsiniz bazen insan bir kitabın popülerliğinden korkar, gözünde büyütüp beklentilerini karşılayamamasından çekinir. Tersyüz de böyle uzun zamandır kitaplığımda duran ama zamanını bekleyen bir kitaptı. Duygusal / romantik kitap aşığı ve bu konuda ince eleyip sık dokuyan, her aşka inanmayan biri olarak söylüyorum ki: az bile demişler! Kitap beni yıktı geçti!

"...bazen bir yüze aşık oluruz, onun ardındakine değil."

Ambrose Young, genç, yakışıklı, yetenekli, kasabanın yıldız güreşçisi. Fern ise okulun görünmez, kendi halinde, Ambrose'a aşık kızı. Buraya kadar hikaye klasik şüphesiz. Ya birgün işler tersyüz olursa? Ambrose dört arkadaşı ile gittiği savaştan tek başına geri dönüyor. Artık yüzünün yarısı tanınmayacak halde. Fern ise eski halinden uzak, genç, güzel bir kadın. Peki aşk artık bıraktığı yerde kalmamış bu iki insanı bulur mu? Yaraları sarar mı?

"Sevgisini göstermeyen sevmiyordur."

Salt aşk romanı veya duygusallıktan ibaret bir kitap değil Tersyüz. Sanki hangi kelimeyi kullansam az gelecek gibi hissediyorum. Hayat, Tersyüz demek aslında. Bir hayatta ne gelebilirse insanın başına neredeyse hepsi var içinde. Umudunu kaybedenlerin, daha en başta hayata yenik başlayanların ya da şansını sonradan kaybedip bulmaya çalışanların kitabı. Umut bir geliyor bir gidiyor çünkü bir masal mutluluğu değil derdi kitabın. Hem gerçekliğiyle canınızı yakıyor okurken, hem de parça parça umut, aşk,sevgi, dostluk ekiyor. Kalbinizin üstüne konuyor kitap, daha ne diyeyim. Anlattığı aşka gelince, gerçek aşk diyebilirim yalnızca. Öyle zarif, kırılgan ve gerçek ki...

Esas karakterlerin dışında belki de ilk kez bu denli yan karakterleri romanın odağında hissettim. Hepsi ayrı bir sorunun, hayatın içinden bir aynası gibiydi. Hepsi ayrı etkiledi ve merak ettirdi. Kitabın sonuna geldiğinizde ise hiçbirinin hikayesi yarım bırakılmadan, özenle anlatıldı. Bu bazı kitaplarda göz ardı edilebilen bir durum olsa da, buradaki özen bir kez daha kalbimi çaldı.

Tersyüz hakkındaki tüm olumlu yorumları fazlasıyla hak eden, okuduktan çok sonra bile uzun süre etkisinden çıkılması zor ve ömür boyu böyle bir aşkı aratacak kadar etkileyici bir kitap olmuş. Sakın atlamayın, mutlaka ama mutlaka okuma listenize alın derim.

Sevgilerle