30 Haziran 2016 Perşembe

Altmış Üç / Canan Acar


"Benzer nitelikte ruhlar sonunda mutlaka birbirlerinin yanında soluğu alıyordu."

Lorin, İstanbul'da yaşayan fakat hayatının bir ayağı da Urfa'ya bağlı olan genç bir psikiyatiristir. Aniden yaşadığı babasının kaybı, ardından Urfa'da kendisine emanet  olarak verilen bir kitabı okumaya başlaması ve yaşadığı arkadaşlıkları sorgulaması hep aynı döneme düşer. Eski nişanlısı, hayatına giren yeni esrarengiz aşk derken Lorin'in hayatının parçaları bir yapboz gibi birbirini tamamlamaya başlar, fakat ortaya çıkacak resmin ne getireceği en sonunda ortaya çıkacaktır.

Feniks Kitap'ın yeni çıkan kitaplarından biri Altmış Üç. Zarif, içeriğine uygun bir kapak çalışması ile okuyucusuyla bir araya gelen kitap pek çok farklı ancak bir o kadar da benzer karakteri bünyesinde barındırıyor. Birbirlerine çeşitli ilişkilerle bağlanmış karakterleri karmaşık karakter ve ruh halleri ile okurken siz de dalgalanıyorsunuz. Ne olacak, işler nereye varacak derken kitabın sonuna gelecek kadar akıcı, dili yalın ve merak duygusunu arttıran bir kitap yazmış yazar. Sürükleyiciliğini sonuna kadar koruyor.

Kitabın dini ve ahlaki konuları ele alan bir yapısı var. Hatta yazar kitabın başında konuyla ilgili olarak bir teşekkür yazısı eklemiş. Böylece kitaptaki bu kısımların öncesinde bir araştırma ve çalışma içererek hazırlandığını anlıyoruz ki bu bence çok değerli. Kitaptaki emeğin ne denli fazla olduğunu gösteriyor.

Dini ve ahlaki yönü olan, bol karakterli, roman örgüsündeki kitaplar ilginizi çekiyorsa Altmış Üç'ü akıcılığı ve merak duygusunu kamçılaması ile seveceğinize inanıyorum. Urfa Halfeti'nin tarih kokan topraklarında adeta gözlerinizin önüne gelen bir yolculuğa çıkarması da cabası.

Sevgiler