26 Nisan 2016 Salı

Şifacı / Marina Fiorato


"Yarının ne getireceğini kimse bilemez ama umutlu ve cesur olup her şeyin yolunda gideceğine güvenmek zorundasın."

Feyra, Osmanlı Sarayı'nda bir şifacı. Yine Topkapı Sarayı'na gittiği bir gün Nurbanu Sultan'ın zehirlendiği anlaşılır. Bu olay Feyra'nın hayatında bir dönüm noktası olur. Son nefesinde Nurbanu Sultan'ın büyük sırrını öğrenen Feyra'nın yüzleşmesi gereken büyük bir gerçek vardır: Feyra, Nurbanu Sultan'ın kızıdır. Sultan bu son anlarında sırrıyla birlikte Feyra'nın omuzlarına büyük bir görev daha yükler. Osmanlı'dan Venedik'e uzanan öyküsünde Feyra ne denli etkili olabilecektir?

Şifacı, sunumu, baskı kalitesi, tasarımı ile daha en başta göz alıcı bir kitap. Tam da "oku beni!" diye bağıran türden. İçeriği ise hayli ilginç. Alışılmış konuları, tahminleri bence kafanızdan atın çünkü hiçbirine uymayacak. Feyra, okumaya alıştığımız kız karakterlerinden değil. Olgun, akıllı, pratik ve en önemlisi de bir şifacı. Venedik'le Osmanlı arasında bağlanmış bir kaderi var. Osmanlı'dan Venedik'e gidiyor ama saklanması gerek. Tam da bu noktada tanıştığı bir doktorla yolları kesişiyor. Saklanmasına yardım ederken Feyra çok sevdiği şifacılığını konuşturmaya da devam ediyor. Ya böyle bir kitaptan beklediğimiz aşk? Var, o da var ama nasıl desem hem biraz geç geliyor hem de biraz enteresan. Naif, kırılgan, olgunlaşması zaman alan türden. Okurken kalbinizde minik minik oyalar açıyor. Öyle de bir aşk işte!

Akıcı bir kitap Şifacı. Hayli olay ve karmaşa mevcut. Çağın hastalığı vebaya da vurgu yapılmış. Kitapta tarihsel öğeler ve karakterler hayli yoğun. Yazarın tarih eğitimi almasının etkilerini buram buram hissediyorsunuz. Buna rağmen ara ara okurken daha farklı iniş çıkışlar, büyük olaylar da bekledim ama olmadı. Özellikle aşk kısmı daha fazla ele alınabilirdi diye düşünüyorum.

Tarih dokulu, aşk, macera, gizem, sağlık gibi pek çok öğenin harmanlandığı uzun soluklu (442 sayfa) romanları seviyorsanız Şifacı'yı çok severek okuyacağınızı düşünüyorum. Unutmadan tasarımın güzelliğine de mutlaka göz atın derim, Arkadya Yayınları adeta sanat yapmış <3

Sevgilerle