5 Nisan 2016 Salı

Şans / Karen Kingsbury

"Son şanslara inanmak, mucizelere inanmak kadar gerçektir."

"Pes etmemek üzerine kurulu gerçek bir aşk hikayesi" diyor kitabın kendi ayracının üzerinde. Şans'ı tanımlayabilecek en kısa ve en anlamlı cümle sanırım bu olabilir.

Ellie ve Nolan 15 yaşında çocuklukla gençliğin o keskin çizgisinde kalbiyle birbirine bağlı iki dost. Birbiri için dosttan çok daha fazlasını hissettikleri duyguları yeni yeni kalplerinde uyanmakta. Kader Ellie'yi bambaşka yerlere sürüklemeden önce iki genç mektuplaşmak ve 11 yıl sonra gömdükleri mektupları yerinden çıkarmak üzere anlaşıyorlar. Kader planladığımız gibi gitmiyor işte, en azından her zaman. Yine de mutlu sonlar var mıdır? Kader bir yerde o yolları birleştirir mi? Pes etmemek işe yarar mı? Tüm bu soruların cevabını veren, aile, dost, aşk, inanç kavramlarını sorgulatan zarif cümlelerle bezeli, hafif ancak bir o kadar da dokunaklı bir roman Şans.

"Kendinize vereceğiniz son şans , hayatınızın en doğru kararı olabilir."

Dili çok yalın ve akıcı. Ne ara bu denli hızlı okuduğunuzu anlayamayacak kadar hem de. Bilhassa bahar aylarının ılık rüzgarları ve taze umutları içine çok yakışacağını düşünüyorum. Anlatılan aşkın kalbi ve duygusal yönü başarıyla işlenmişti. Affetmek, kavramı ise kitaba etkileyici noktalarda yerleştirilmişti. İnanç kavramı ise kitapta sıkça yer bulmuştu.

"Affetmek, affedeni özgür kılar."

Bazı noktalarla aynı noktada tekrarlarla yorması ve sona giden yolda biraz sabırsızlanmama yol açması dışında okuması su gibi, duygulu, hafif, cümleleriyle kalbe dokunan çok hoş bir kitaptı Şans. Umut yeşerten, aşka inandıran ve kalbi ılıtan bir kitap arıyorsanız Şanş'a mutlaka bakmalısınız.

Sevgilerle