22 Nisan 2016 Cuma

Görme Duyma Konuşma / Daniel Palmer


Hayatınızın aşkı kanser olsa ve ilaçları karşılayamasaydınız ne yapardınız? Dolandırıcılık mesela... Başka birinin kimliğini kullanarak sigortasından yararlanıp ilaçları karşılatmak?... John'un eşi Ruby için yaptığı tam da bu oldu fakat esas soru halen sorulmamıştı:

     "Gerçekten ama gerçekten ne kadar ileri gidebilirsin?"

Akıl Oyunları kitabının yazarı Daniel Palmer'in Koridor yayınları'ndan çıkan psikolojik gerilirm türündeki son kitabı Görme Duyma Konuşma. John kanser olan eşi Ruby'yi kurtarmak için tanımadığı birinin bilgilerini ele geçirip sigortasını kullanmaya başlar. Ta ki o kişi John'u arayıp karşılığında korkunç bir suç oyunu teklif edene dek. John ve eşi gittikçe boyutu korkunçlaşan bu durumdan nasıl kurtulacak ve bu kişi kim?

Kitap uzun süre duygusal bir biçimde ilerleyip vaadettiği gerilimi vermekten uzak kalsa da yarıdan sonra gerilim ve polisiyeyi başarılı bir şekilde tırmandırıp , düğümü daha da karıştırmaya devam ediyor. O noktadan sonra zaten kitabı elimden bırakamadan,hep bir sonraki bölümde ne olacak gerilimi ve tedirginliği ile okudum. Kötü adam tahminlerim de gayet suya düştü. Görme Duyma Konuşma beklentilerim üstünde çıkarak beni fena halde ters köşe ettiği gibi sayfaları da birbiri ardına okutarak gözlerimi adeta şaşı etti.

Kitabın sıradan bir polisiye ya da psikolojik gerilim olmadığını düşünüyorum. Kaldı ki baş karakterlerin sıradan, belirgin bir polisiye yeteneği olmayan insanlar oluşu ve suç potansiyelinin sorgulanması enteresandı. Kitabın ahlaki ve sorgulayıcı bir yanı da vardı. Temel sorulardan biri "Kendi sevdikleriniz için başkalarının zararına ne kadar göz yumabilirsiniz?"di. Bir diğer temel taş da güven konusuydu. "Kişi yalnızca kendine güvenerek mi ilerleyebilir yoksa başkalarını da hesaba katmalı mıdır?" Tüm bunları ele aldığımda kitabın derinliğini sevdim.

Polisiye ve psikolojik gerilim sevenlerin Görme Duyma Konuşma'yı zaten beğeniyle okuyacağına eminim fakat bu türde kitaplara yakın durmayanların bile ilgisini çekebileceğini ve kitabın kendini merakla okutabileceğini düşünüyorum. Kitapta ilk yarının bir miktar uzatılmasını da nazar boncuğundan sayarsak kitap kesinlikle tavsiyedir. Ya siz Görme Duyma Konuşma'yı okudunuz mu? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bugün cuma! Şimdiden mutlu hafta sonları.