25 Nisan 2016 Pazartesi

Felsefenin Kısa Tarihi / Nigel Warburton

Felsefe sever misiniz? İnce ince düşünmeyi, sorgulamayı, neden-sonuç bağlantıları kurmayı, sonunda kafanızın karmakarışık olmasını? Ben bayılırım. Felsefeye oldum olası ilgili olmuşumdur. Uzun zaman ders kitabı tadında olmayan, kısa anlaşılır bir tarzda tüm felsefe tarihini ele alan bir kitap arıyordum. Nihayet buldum! Felsefenin Kısa Tarihi adından da anlaşılacağı üzere tam da böyle bir kitap.

Sokrates'le başlayan kitap 2000 yıllık batı felsefesini filozoflara ait bölümlere ayırarak kronolojik bir çizgide ele alıyor. Her bölümün başında bölümün ana fikriyle ilgili çizimler var. Her bölüm enteresan ve sorgulatıcı bir girişe sahip, bölüm sonları ise yeni bölüme dair kusursuz bağlantılarla bezeli. Yazarın bölümlerin düzenlenmesi ve bağlantılarını sağlama konusunda çok iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. Özellikle anlaşılması güç kavramları bol bol örneklendirerek açıklaması çok iyiydi.

Kitaptaki bölümler haliyle okudukça zorlaşıyor. Ne de olsa felsefe durduğu yerde durmuyor:) Bazen anlamak için birden fazla okuduğum satırlar da oldu. Buna rağmen daha açık ve anlaşılır bir anlatım da düşünemiyorum. Okurken bol bol durup düşündüm ve yazarın karşılıklı sohbet havasındaki tavrı kesinlikle bana geçti. Okurken çok çok keyiflendim, sanki elimde kahvem felsefe dedikodusu yapıyor gibi:)

Felsefe severlerin, okumak istiyorum ama cesaretim yok diyenlerin mutlaka şans vermesi gereken bir kitap. Ara ara zorlayabilir kabul ama çok öğretici ve dolu bir kitap olduğu da aşikar. Dilinin sevimliliği ve sohbet havası da hesaba katılırsa, e siz hala duruyor musunuz?

Mutlu haftalar!