5 Şubat 2016 Cuma

Siyah Beyaz / Pelin Ç. Koç


"Sen bana çağlarca uzak güneşli bir günsün. Sana koşmaktan yorgunum. Sensin anlamsızım, tamamlanmaya çalışmaktan yorgunum."


Siyah ile beyaz kadar birbirinden farklı hayatlara sahip insanlar vardır. Kader onları bir yerde karşılaştırıp iki kalbi birbirine bağladığında farklılıklar bir bir engel olmaya başlar önünde. Hele ki söylenemeyenler var ise engeller aşılmaz hale gelir. Peki aşk her engeli aşabilir mı? Dünya peri masalları yazar mı?

"Seni bana yazmadıysa kader, niye ortak oldun ömrüme?"


Karmaşık ve karanlık bir hayatın insanı Ayaz ile güzeller güzeli Sanem'in aşkını ele alıyor roman. Ayaz görür görmez etkileniyor Sanem'den ama açıklayamadığı yönler var hayatına dair, karanlık yönler. Peki o halde şimdi ne olacak?

Okuması enteresan bir kitap Siyah Beyaz. Akıcı, yalın bir dili var ancak yerli yazarların o ortak dilini yine hissediyorsunuz. Şüphesiz sevemediğim yönleri de oldu, okurken sıkıldığım yerleri de ama bütün olarak ele aldığımda kendini okutan, merakınızı sıcak tutan bir yapısı vardı kitabın. Bir Ayaz'ın bir Sanem'in gözünden okuyorsunuz romanı. Arada başka karakterler de söz alıyor tabi. Bu farklı bakış açılarından minik bölümler halinde ilerleyen yapısı romana dinamiklik katıyordu.

Yerli yazarların kalemini sever okuyucular aşk ve hüznün iç içe geçtiği Siyah ve Beyaz'a bir şans verebilir. Karar sizin.

Sevgilerle