16 Ocak 2016 Cumartesi

Kardan Kız / Eowyn Ivey


"Hayat bizi oradan oraya savuruyor. İşin maceralı yanı da bu. Bizi nasıl bir son beklediğini ve olayların nasıl üstesinden geleceğimizi bilmiyoruz."

Karlarla kaplı bir yerde çocuk özlemi duyan yaşlı bir çift bir gece kardan minik bir kız yaparlar. Sabah ise onları bir sürpriz beklemektedir. Kardan kız gitmiştir fakat yerine beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan minik, kimsesiz bir kız gelmiştir. Kardan kız bir masal ürünü mü yoksa gerçek mi sorusunu aratıyor roman okuyucuya fakat bundan daha derin hislerin peşinizden geldiğini hissediyorsunuz. Evlat sevgisi, merhamet, şefkat, dostluk, komşuluk, saygı, fedakarlık gibi daha pek çok kavram romanın içinde öyle eriyip güzel harmanlanmış ki okuyup okuyabileceğiniz en dingin ve hisli romanlardan biri Kardan Kız."Keder böyle bir şeydi. Yıllar yarayı iyileştiriyordu ama bazen ansızın ortaya çıkıyordu."

Konu akışı çok hareketli değil. Hep bir "Ne olacak? Bu işin gizemi ne?" diye merakla okusanız da sona kadar pek ipucu bulamıyorsunuz. Sona geldiğinizde ise belirgin bir bitiş olsa da bazı temel noktaların havada kaldığını hissettim ve çok tatminkar bulmadım. Bana kalırsa Kardan Kız'ı önemli kılan duygusal yoğunluğu ve betimlemelerinin başarısı idi. Bulut gibi hafif, umut dolu, kalbe iyi gelen bir dokusu vardı. Hele o karlı atmosfer öyle inceden ve resmedilir anlatılmıştı ki zaman ve mekandan kopuyorsunuz okurken.

Farklı bir hikayesi var Kardan Kız'ın. Okumaya alıştığımız kitaplara benzemiyor. Masalsı, gizemli, sevgi, fedakarlık ve şefkat dolu, yudum yudum bir romansa aradığınız Kardan Kız'ın karlarla kaplı, bembeyaz dokusu hoşunuza gidebilir.

Sevgilerle