18 Ocak 2016 Pazartesi

Aşk Nedensiz de Güzel / Marie Force


"Umut etmeyi bırakmazsan, aşk seni mutlaka bulur..."

Yepyeni bir kitap Aşk Nedensiz de Güzel. Hani içinize bir his doğar da bir kitabın çok güzel olduğuna inanırsınız ya ben de bu hisle koşup aldım kitabı. Üstelik yazarın daha önce hiçbir kitabını okumamış, kitabın da bir seriye ait olduğunu bilmezken. Peki değdi mi, değdi bence.

Grace hayatı boyunca kilolarıyla mücadele etmiş, geçirdiği mide ameliyatı sonucunda elli sekiz kilo vermiş genç bir bayandır. Daha önce hiç ilişkisi olmamış Grace, yıllar sonra çocukluk aşkı ile mutlu olacağını zannederken bir anda dünyası tepetaklak olur. Bir adada parasız ve yalnız kalmıştır fakat onu fark edecek çapkın bir müzisyen vardır. Ne var ki çapkın Evan ile ömürlük aşkların kızı Grace arasında ciddi bir beklenti farkı vardır. Peki aşk kapıya gelince sesini onlara duyurabilecek midir? Okuyanlar sorunun cevabını bulacak.

"Yaptığım en büyük hata kadınım için mücadele etmemek oldu. Sadece gitmesine izin verdim. Bana geri dönmesi otuz yıldan fazla sürdü... Eğer doğru kişiyi bulursan ala dik kafalı bir ahmak olup gitmesine izin verme. Buna tüm hayatın boyunca pişman olursun."

Öncelikle çok akıcı, yalın bir kitap. İnanılmaz hızlı okunuyor. Grace ve Evan dışında daha pek çok karakterin hikayesi işleniyor. Hepsi de birbirinden farklı. Bunun nedenlerinden biri kitabın Gansett Adası serisine ait olması ve serinin adadaki McCarthy aile üyeleri ve çevresinin hikayelerini konu alması. Başta karakterlerin çokluğu nedeniyle takipte zorlansam da minik açıklamalarla hepsine çok çabuk ısındım. Hatta bazı karakterlerin serideki kitaplarını okumak isteyecek kadar:) Aşk Nedensiz de Güzel, seriden bağımsız okunabilecek bir kitap fakat seriyi takip edenler için çok daha keyifli olacağı açık.

Grace ve Evan'ın hikayesi kitapta başrolde tabi. Sevimli, hoş fakat şaşırtıcı değildi. Sonunu rahatlıkla ön görebildim. Bana kalırsa Grace ve Evan'ın hikayesinde biraz şaşırtmaca hoş olabilirdi. Kitapta cinsellikle ilgili kısımların olduğunu da belirtmeliyim.

Aşk Nedensiz de Güzel, kısa sürede okuyup bitirdiğim, hoş ve akıcı bir aşk romanıydı. İnsanın yüzünde aşka dair umut ve tebessüm yarattığı ise bir gerçek. Seriyi okuma isteği oluşturması da cabası. Aradığınız şahane bir adada geçen, tatlı bir aşk romanıysa tam da o kitabı bulmuş olabilirsiniz.

Sevgilerle