30 Aralık 2015 Çarşamba

Kar Tanelerinin Bir Bildiği Var / Debbie Macomber

"Otuzlu yaşlardaysan Noel Baba yoktur. Beş yaşındaysan vardır. Ama umut her yaşta seninledir."

Yeni yıla ne kadar kaldı ki, sayılı günler mi, yoksa sayılı saatler mi desek? Yılın bu zamanlarında yeni yıl konulu kitaplar okumaya bayılıyorum. İçindeki sıcak, mutlu, sevgi ve umut kokan doku iyi geliyor. Kar Tanelerinin Bir Bildiği Var da pek çoğumuzun kalemine yabancı olmadığımız Debbie Macomber'dan. Hadi hatırlayın. Küçük Mucizeler Dükkanı serisi dediniz, duydum:)

Katherine yeni yıl ruhuna inanan genç bir kadındır. Kitabıyla ünlenmiş çocuk psikoloğu Wynn Jeffries'ın yeni yıl geleneklerinin çocukları kandırdığını ifade eden fikirleri yüzünden daha tanımadan kendisinden hoşlanmamaktadır. Birgün hayat onları karşılaştırır ve o andan itibaren itişip kakışmalı, bazen sevip bazen kızmalı garip bir hal içinde bulurlar kendilerini. Aşk çoktan kapılarını çalmıştır aslında fakat aşkları için cesarete ihtiyaçları vardır.

Konusu, karakterleri ve ilerleyişi ile çok tatlı bir romandı. Bol bol tebessüm ettiren, espirili bir dili de vardı. Yeni yıl süslemeleri ve atmosferiyle ilgili betimlemeler de ayrıca hoştu. Bilenler için roman Blossom Sokağı'nda geçiyordu, yani Küçük Mucizeler Dükkanı serisinin geçtiği yerde. O çok yakından tanıdığımız karakterlere de rastlıyorsunuz ara ara ve gerçekten şahane oluyor!

Baskı kalitesi ve kapak tasarımının da benim için mükemmel olduğunu söylemem gerek. Kapağın üzerinde kar tanesi kabartmaları var, daha ne söyleyeyim:)

Dili çok yalın, akıcı, sevimli bir kitaptı. Tam yumuşak bir battaniyenin altına gömülüp okumalık, arada da kar tanelerini izlemelik türden. Özellikle de yeni yıl konulu bir kitap okumak isterseniz, Kar Tanelerinin Bir Bildiği Var değerlendirilebilecek bir kitap.

Sevgilerle