11 Ekim 2015 Pazar

Tutku Oyunları / Aleatha Romig
Kitabın tanıtım yazısı için tıklayınız


"Bazen en ufak kararlar hayatınızı tamamen değiştirebilir." -Keri Russell

Bir kitap ne kadar şok edici olabilir? Bitirdiğinizde ne denli boş boş sayfalarına baktırır? Çetrefilli kurgusuyla kafanızın iplerini kördüğüm eder? Devamı için yakıp kavurtur? Bitirdiğinizde "Her şey daha yeni başlıyor?" dedirtir? Tutku Oyunları bunların hepsini yapar!
"Kaybedecek bir şeyin olmadığı sürece kaybetmiş sayılmazsın."

Clarie Nichols, kendi halinde hayalleri umutları olan bir genç kızdır. Bir anda hayatına dahil olan zengin, güçlü, kibar görünümlü Antony Rawlings ise tüm hayatını dönülmez bir yola sokacaktır. Claire'i adeta kendine köle yapacak; zorba, acımasız, tehditkar tavrıyla psikolojik ve fiziksel şiddet uygulamaktan da çekinmeyecektir. Claire'in yaşadığı korku dolu sürprizlerle dolu iki-iki buçuk yıl, Antony için farklı anlamlar taşıyacaktır. Çözümlendikçe daha da karmaşıklaşacak anlamlar...

"Herkes pes edebilir.Bu dünyanın en kolay şeyidir. Ama herkes dağılmanızı normal karşılayacakken ayakta durmak... İste gerçek güç budur." -Anonim

Arkadya Bitter Yayınları'nın çıkardığı Tutku Oyunları serinin ilk kitabı ve seri bunun dışında henüz Türkçe olarak basılmamış dört kitap daha içeriyor. Yetişkinlere yönelik olan kitap, içinde cinsellik, fiziksel ve psikolojik şiddet unsurları içeriyor. Kitabın başında da bununla ilgili bir uyarı mevcut. Buna rağmen yazarın ayrıntı ve detay konusunda fazla açıklayıcı ve betimleyici davranmamasını sevdim. Tür bakımından bir benzeri olan Grinin Elli Tonu'nu okumak benim için çok daha zor bir kitap olmuş ve serinin devamını getirememiştim. Tutku Oyunları ise bu detaylardan ziyade olay örgüsüne yoğunlaşmıştı ki yazarı oluşturduğu kurguyla ilgili takdir etmek gerek. Karmaşık, çözdüm dedikçe dolanan, serinin devamında konu bulma sıkıntısı yaşanmayacağı belli olan, merak seviyesi her adımda artan bir hikayeyle yola çıkmış. Buna rağmen 639 sayfalık hayli kalın kitabın hiçbir kısmında sıkılmadığımı söyleyemem. Özellikle ortalarda günlük rutinlere bolca yer verilmesi beni yordu ve bir nebze olsun kitabın kısaltılabileceğini düşündüm. Yine de son yüz sayfalık dönemece girip kitabı bitirdiğimde aslında önemsiz görünen her minik detayın ne denli dikkatle yerleştirildiğini fark edip şaşırıp kaldım. Kısacası beni verdiği cevaplarla (evet cevaplarla) karmakarışık ve şaşkınca bırakıp giden, devamını merakla beklememi sağlayan bir kitaptı. Bitirdiğimde tek hissettiğim "ŞOK!" oldu. Yazar gerçekten de son kısımda kurguda zirveye ulaşıyor.

"Aşkta yapabileceğiniz en kötü şey onu inkar etmektir; bu yüzden o kişiyi bulduğunuzda kimsenin ya da hiçbir şeyin yolunuza çıkmasına izin vermeyin."

Gelelim kitabın ismine. Özgün adı "Consequences" (Sonuçlar olarak tercüme edilebilir) Başta pek de ilgi çekici gelmeyecek bu adın kitaba ne kadar yakıştığını ancak okuyunca anlayabileceksiniz! Tutku Oyunları adı çok daha dikkat çekici olsa da özgün olanı tercih ederdim. Kapak tasarımı da özgün olandan farklı. Mor rengini, gümüş renkli püsküllü ayracını çok sade ve şık bulduğumu belirtmeliyim. Fakat özgün kapaktaki yapboz, kolye gibi ayrıntıların ne kadar anlamlı olduğunu insan okuyunca anlıyor. Unutmadan kitapta her bölüm başında yer alan sözler var. Bunlar bölümlerle o kadar uyumlu ve dikkatli yerleştirilmiş ki sözü okuduktan sonra bölümde neler olabilir diye, ara verip düşünmek hoştu.

"Hayatla ilgili öğrendiğim şeyleri iki kelimeyle özetleyebilirim: Devam ediyor." -Robert Frost

Tutku Oyunları, adındaki tutkudan çok daha ötesini anlatan bir kitap. Aile, ilişkiler, intikam, kin, nefret, zenginlik, sevgi, psikoloji, macera gibi pek çok öğeyi potasında dengeli bir şekilde birleştirmeyi başarıyor. Karakterlerinin özgünlüğü ile de gelecek kitaplara dair merakta bırakmayı kesinlikle başarıyor. O halde, gel artık ikinci kitap! Ben buralarda fena halde merakta kaldım.

Sevgilerle