11 Ağustos 2015 Salı

Yanlış Zaman Doğru İnsan / Linda Howard

Linda Howard'ın kalemiyle Av Mevsimi kitabında tanışmıştım. Sanırım o zamana kadar polisiye ve aşkın bir kitapta bu denli başarılı biçimde harmanlanacağını da düşünmemiştim. O kadar sevmiştim ki kalemini hemen başka kitaplarını da araştırdım ve konusuyla beni büyüleyen Yanlış Zaman Doğru İnsan'da karar kıldım.

Ne yazık ki sadece konusuyla büyüledi ve öyle de kaldı! Arka kapak yazısı, konusu, içeriği şahane görünen kitap, konunun işlenişi ve akışıyla benim için maalesef hayal kırıklığıydı. Modern zamannın içinden bir kadın Grace ile geçmişten bir şövalyenin yani İskoçyalı Niall'ın anlatıyor kitap. "Nasıl yani?" dediğinizi duyar gibiyim. Hemen açıklayayım. Grace antik el yazmaları üzerine uzmanlaşmış bir akademisyen. Kendi halinde, mutlu bir hayatı var. Üzerinde çalışması için verilen antik yazmaların büyük bir hazinenin anahtarı olduğundan ise habersiz. İşte işler bu noktada karışıyor ve hazinenin peşindekiler Grace'in de peşine düşüyor. Grace ise çareyi bu hazinenin koruyucusu olan İskoçyalı Niall'a ulaşmakta buluyor. Ama minik bir sorun var, aralarındaki yüzlerce yıl! Eh anlamışsınızdır sanırım. Zamanda yolculuk, tarih, aşk, macera, polisiye hepsi bir arada kitapta. Şimdi böyle anlatınca eminim koşarak alasınız gelmiştir kitabı. Ben almak isterdim yani:) Fakat maalesef tüm ilgi çekicilik buraya kadardı. Bundan sonrasında yaklaşık 500 sayfalık kitapta 350 sayfa civarı ilerlemeyen bir konu içinde dönüp duruyorsunuz. Hikayeye dair adeta hiçbir akış yok desem yeridir. Son 150 sayfada konu akışı başlıyor ki, kitabın neden bu kadar uzatıldığına anlam veremiyorsunuz. 

Bu kitabı almamdaki en önemli sebep iyi bir romantik arayışımdı. O halde en önemli soruya gelelim. Kitaptaki aşk hissi bana geçti mi? Kesinlikle hayır! Fiziksel çekimin aşk olarak işlenip, duygu kısmının yetersiz kalışı beni o aşka ikna edemedi. Bu bakımdan aradığım romantik kesinlikle Yanlış Zaman Doğru İnsan değildi. ( Kitapta cinsellikle ilgili kısımlar mevcut)

Aslında bu kadar uzatılmadan daha net tutulsa,akıcılık sağlansa, bir de aşk kısmına bir tutam daha duygusallık katılsa bence şahane bir kitap olabilirmiş. Kaldı ki konu, kurgu, karakterler çok başarılı bir şekilde işlenmeye müsaitti. Kitabın kapak çalışmasını ve özgün adından farklı adlandırılmasını da sevmediğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Kısacası benim için iz bırakmayan, hayal kırıklığı yaratan bir kitaptı. Linda Howard okuyacaklara Yanlış Zaman Doğru İnsan'ı değil, Av Mevsimi'ni tavsiye ederim.

Sevgilerle