7 Ağustos 2015 Cuma

Çarpık Evdeki Cesetler / Agatha Christie

Polisiye denince ilk aklıma gelen Agatha Christie kitapları. Zekice yerleştirdiği ipuçları ve neredeyse romandaki her karakteri şüpheli gösterecek şekilde kurgulaması her zaman çok başarılı. Genelde  kitaplarda Hercule Poirot ya da Miss Marple eşlik etse de okuyucuya nadiren de olsa her ikisinin de olmadığı kitaplar da var. On Küçük Zenci gibi Çarpık Evdeki Cesetler de işte bu kitaplardan. Olayı çözenler yeni karakterler. Bu bakımdan farklı tarzda bir Agatha Christie romanı okumak istiyorum diyenlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Leonidas ailesi büyük çarpık bir evde üç aile birlikte yaşamaktadır. Birgün ailenin reisi konumundaki büyükbaba zehirlenerek öldürülür. Artık evdeki herkes birer şüphelidir. Olayı çözmek ise evin kızı Sophia'nın nişanlısına kalır. Agatha Christie'nin kitapları genelde olayın polisiye yönüne odaklanır, bu kitapta ise diğerlerinden farklı olarak daha romansı, psikolojik tahlillere de dönük bir yazım tarzı hissettim. Ayrıca kitabın romantik, duygusal bir yön de taşıdığını söylemek yanlış olmayacaktır. Farklı üslup ve romantizm ile polisiyenin harmanlanışı beni hiç rahatsız etmedi. Ne var ki konu akışını sıkıcı bulduğumu belirtmeliyim. Neredeyse sonuç kısmına kadar belirgin bir hareketlenme ve ipucu akışı yaşanmayan kitapta, Agatha Christie kitaplarının olmazsa olmazı, her seferinde merak ederek okuduğum karakter sorgulamaları da gereksiz uzatılmıştı. Yine de şapka çıkartmak gerekir ki katili yine tahmin edemedim. Son kısım düşünüldüğünde başarılı ve şaşırtıcılığı yüksek desem de genel olarak sıkıldığım, ortalama bir kitaptı.

Çarpık Evdeki Cesetler, okuduğum diğer Agatha Christie kitaplarına kıyasla üst sıralarda yer bulamasa da, sanırım kitabın talihsizliği On Küçük Zenci, Doğu Ekspresinde Cinayet gibi çok başarılı bulduğum kitapları öncesinde okumuş olmamdı. Agatha Christie kitaplarını seviyor ve farklı tarzda olsun diyorsanız Çarpık Evdeki Cesetler'e yine de bir şans verebilirsiniz. Karar sizin.

Sevgilerle