30 Ağustos 2015 Pazar

Aklından Bir Sayı Tut / John Verdon


Polisiye, uzun bir süre okumadığım grupta yer aldı. Ne zaman ki Agatha Christie'nin dedektifvari, olayları ipuçlarını yakalayarak çözmeye çalışan kitaplarıyla tanıştım, tamam dedim. Ben de polisiye okuyabilirim.

Son dönem yazarlardan ise John Verdon bir anda göz bebeğim oldu. Arka kapak yazısının meraklandıran hali, sade ama şık kapak tasarımı derken alıverdim. Okudum ama ne okumak! Elimden bırakamadan, nefes bile almadan! Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen hiç acemilik sezmedim. Aksine usta bir kalemin, sağlam kurgusuyla baş başa hissini yaşadım.


Eski polis şefi Gurney esas adamımız. Eşiyle, ailesiyle adı konulamamış sıkıntıları var. Bir de alışamadığı emekliliği. Hal böyle derken bir anda çözülmesi gereken bir olayın içinde buluyor kendini. Kitapta bir yandan olaylar dallanıp budaklanırken, bir yandan da Gurney'in aile içi ilişkilerine değiniliyor. Kesinlikle kitaba anlam ve duygu katan bir detay! Sevdim, hem de çok.

"Aklından Bir Sayı Tut" sonrasında yazarın "Gözlerini Sımsıkı Kapat", "Şeytanı Uyandırma" ve "Peter Pan Ölmeli" kitapları da çıktı. Gurney haliyle yine iş başında. Kitaplar birbirinin devamı niteliğinde olduğundan sırayla okumak daha iyi fakat çözülen olaylar farklı olduğundan bağımsız da okunabilir.

Aklından Bir Sayı Tut, zeki ve sağlam kurgusuyla kesinlikle övgüyü hak eden bir kitap. Polisiye okumam diyenlere bile sevdirecek kadar hatta. Okumaya başlayınca duramayacak, bitirince diğerlerini merak edeceksiniz. Net!

Sevgilerle