13 Temmuz 2015 Pazartesi

Esrarengiz Bahçe Kartpostal Kitabı ve Merak Edilenler


Sanki yıllardır birileri bir boyama kitabı çıkarsa da boyasak diye bekliyormuşuz, pek sevdik! Esrarengiz Bahçe ile başlayan boyama maceram Gizemli Orman ile devam etti ve ne yalan söyleyeyim Gizemli Orman'ın desenlerini daha çok sevdim. Serinin üçüncü kitabı Lost Ocean (Kayıp Okyanus) ise sonbaharda çıkacak gibi duruyor. Popüler olduğundan ülkemizde de yurt dışıyla yakın bir tarihte çıkacağına inanıyorum. Adından da anlaşılacağı üzere üçüncü kitapta deniz teması hakim olacağa benziyor.

Neyse konuyu çok dağıttım. Esrarengiz Bahçe'nin 20 kartpostaldan oluşan yeni bir boyama kitabı meraklılarıyla buluştu. Fotoğraflarda da göreceğiniz gibi desenler yeni değil, Esrarengiz Bahçe boyama kitabından. "Ee ne farkı var o zaman?" derseniz farkı kartpostal şeklinde olması ve kolayca koparılıp sevdiklerinize hediye edebilecek olmanız.

(Aşağıdaki ifadeler kendi şahsi fikir ve yorumlarım olup, herhangi bir bağlayıcılığı yoktur.)

Esrarengiz Bahçe kartpostal kitabının olumlu yanları neler?

*Kartpostal halinde olması
*Sevdiklerinize ellerinizle boyadığınız bir hediye verme imkanı sağlaması
*Kartpostal kağıdının oldukça kalın olması ve boyarken "Arkaya geçer mi?" tedirginliğini ortadan kaldırması
*Kartonsu yüzeyinin kağıda göre daha pürüzsüz oluşu ve boyamanın daha zevkli olması

Esrarengiz Bahçe kartpostal kitabının olumsuz yanları neler?

*Kartpostal boyutunda zaten ayrıntılı olan desenlerin çok küçülmesi ve boyamanın zorlaşması
*Sadece 20 tane kartpostal içermesi
*Zaten Esrarengiz Bahçe'de yer alan desenleri içermesi

Esrarengiz Bahçe boyama kitabım var. Kartpostal kitabını almalı mıyım?

Eğer kartpostal durumu ilginizi çekiyorsa neden olmasın. Ancak sadece boyama amaçlı düşünüyorsanız kartpostalın boyama kitabına oranla boyutça küçük olması boyarken sizi zorlayabilir.

Keçeli kalemle boyasam arkaya geçer mi?

İşte kartpostal kitabının en olumlu yanlarından biri. Kartpostal kağıdının kalın oluşu! Arkaya geçme sıkıntısı yok:)

Kartpostalları nasıl değerlendirebilirim?

Fotoğrafta da göreceğiniz gibi köşesine bir kurdele takıp kitap ayracı şeklinde kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye verirken minik bir not yazmak için kullanılabilir.

Hangi boya çeşitlerini kullanmalı?

Boyadığım kartpostallarda kuru boya, kuru pastel, keçeli kalem ve sulu boya kullandım. Hiçbiri arkaya geçmedi fakat sulu boya kağıtta dalgalanmalar yaptı. Kuru pastel de oldukça dağılan bir yapıda olduğundan küçük desenleri boyamak oldukça zor ama boş kısımlarda avantajlı. Kısacası küçük desenler de göz önüne alınınca canlı renkleri ile keçeli kalem, geçişli boyama imkanıyla da kuru boya iyi seçenekler. Ayrıca minik detaylarda simli ve pilot kalem de kullandım ki hoşuma gitti:)


Naçizane bir öneride bulunmadan da geçemeyeceğim. Kartpostal fikri şahane ancak neden yeni desenlerle olmasın? Çocukluğumuzda üzerinde iri simler olan, kar manzaralı, bacası tüten evlerin olduğu, kardan adamlı kartpostallar olurdu. Hatta sevimli hayvan çizimlerinin yer aldıkları da vardı. (Bakınız fotoğraf, evet kartpostallara biraz hayır çokça meraklıyım:) ) Bu desenlerle kartpostallar boyama kitapları çıksa ben bayılırdım açıkçası. Hatta yanına iri sim paketi eklense bence çok kişi deli olur mutluluktan:) Umarım birileri beni duyar:)

Peki siz benim bu fikrim hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin hayalinizde nasıl kartpostallar boyamak var?

Sevgilerle