3 Mayıs 2015 Pazar

Esrarengiz Bahçe ve Merak EdilenlerGörüp duymamış olamazsınız! Son zamanların en popüler kitaplarından Esrarengiz Bahçe/ Johanna Basford. Yoo hayır roman falan değil. Her yaş için bulmaca, boyama ve desen tamamlama kitabı. Özetle büyüklere boyama kitabı:)

Kim derdi ki yetişkinler de oturup boyama kitabı önünde saatler tüketecek. Oturunca başından kaldırtmıyor, yalan yok. Devam halindeki desenler içinizde tamamlama isteği uyandırıyor, hiç bir yere kımıldayamıyorsunuz. Bir bakmışsınız akşam olmuş!
Kitabı almadan önce ve sonrasında kafamda pek çok soru vardı. İşte boyamalar sonucu elde ettiğim deneyimden hareketle kendi kendime bulduğum cevaplar: 

(Sorulara cevaplarım nacizane şahsi fikir ve önerilerimdir. Elbette ki hiçbir bağlayıcılığı yok;) )

Stresi alıyor mu?

Hem stres alıyor hem stres sahibi yapıyor:) Desenler oldukça detaylı. Bu bakımdan sabırlı olmak gerekiyor. İnceliklerle uğraşmayı seven detaycı biriyseniz tam size göre. Fakat "Yok ben uğraşamam ince detaylarla" diyorsanız almadan önce bir inceleyin derim. Yine de desenler bittiğinde elde edilen sonuç, gösterilen sabra değiyor:)

Desenler zor mu? Herkes yapabilir mi?

Çok detaylı desenler olduğu gibi, daha sade ve irice desenler de mevcut. Kimilerini de hayal gücünüze göre kendiniz tamamlıyorsunuz. Tabi ki herkes yapabilir;)


Hangi boyaları tercih etmeliyim?

İşte bu kısım tamamen zevk meselesi. Şu ana kadarki desenlerde keçeli kalem, kuru boya ve kuru pastel kullandım. Aldığım sonuçlar:
Keçeli kalem: Canlı renkler için şahane seçim! Özellikle desenleri çerçevelemek istediğimde inanılmaz belirginlik sağlıyor. İnce ucu sayesinde küçük detayları boyamada birebir.

Kuru boya: Arkaya geçer mi tedirginliği yok, taşırsam da çok belli değil. Bunlar avantajları olsa da renkler canlı durmuyor. Yine de renkler arası geçiş sağlamada başarılı. Kuru pasteliniz yoksa boş kalan alanları doldurmada kullanılabilir. ( Tavus kuşlu desenin boş kısımlarını doldurmada kuru boya kullandım.)


Kuru pastel ( Toz pastel / soft pastel) : Yok hayır okulda kullandıklarımızdan değil bunlar. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi Faber Castell ve Monami markalarından olanlar "yağlı pastel boya". Vincent markasından gördüğünüz ise "kuru pastel boya". Fark ne derseniz yağlı pastel kağıdın üzerinde kayarcasına hareket ederken, kuru pastel tebeşirimsi toz toz bir yapıda. Kağıda sürtüp ya da toz haline getirdikten sonra parmağınızla ya da bir pamukla dağıtabilirsiniz. İnanılmaz yumuşak renk geçişleri sağlıyor ve puslu, çok uğraşılmış bir görüntü veriyor. Özellikle kağıtta desen dışında kalan boşlukları doldurmak için birebir bana sorarsanız.

Yağlı pastel: Desenlerde henüz kullanmadım ancak neden olmasın. Ufak detaylarda değil ama iri desenlerde renk geçişi sağlamada olumlu sonuçlar verebilir.

Sulu boya: Şimdiye kadarki desenlerde kullanmasam da kullanmayı düşünüyorum. Tek tedirginliğim kağıdın sulu boya için yeterince kalın olup olmadığı. Malum kağıt ince olduğunda suyla birlikte dalgalanma oluyor. Yine de kitaptaki sayfa kalınlığı umut verici. Bakalım:)

(Not: Merak edenler için:
*Limonlu desende keçeli ve kuru boya;
*Kuşlu desende keçeli kalem ve kuru pastel;
*Ağaçlı desende kuru boya, keçeli kalem ve kuru pastel;
*Çiçekli ve korkuluklu desende kuru boya, keçeli kalem ve kuru pastel;
*Tavus kuşlu desende keçeli kalem ve kuru boya;
*Ayçiçekli desende keçeli kalem ve kuru boya karışık kullandım.)

Boyarken nelere dikkat etmeliyim?

Gönlünüzde boyayın. Tek kural bu olsa gerek:) Yine de başlamak için bir fikriniz yoksa diyebilirim ki desenler çok ve karışık olduğundan fazla renge dağılmak göz yoruyor gibi. En başta belli bir renk temasında karar kılıp ilerlendiğinde desen daha net ve göze hoş görünüyor gibi. Bakınız ilk yaptığım limonlu desenin karmaşık görüntüsü ve bakınız kuşlu desenin belli renklerle daha net hali:)

Keçeli kalemle boyarsam arkaya geçer mi? İz olur mu?

Üst üste bindirmeden boyarsanız arkaya geçme durumu olmuyor.En alttaki fotoğrafta boyadığım desenlerin arka sayfasındaki desenleri görüyorsunuz. Hiç iz yok;) 

Kitapla ilgili olumsuz eleştirim var mı?

-Desenlerin ayrıntılı ve küçük olması göz yoruyor (en azından bende)
-Sayfanın her iki yüzünün dolu olması ve çerçeveletmek istediğimde birinden vazgeçmem gerekmesiDilerim sizin Esrarengiz Bahçe'niz de gönlünüzce renklenir ve anınıza anlam katar. Ve sakın biter diye korkmayın çünkü bir bakıma devamı olan Gizemli Orman da var artık. Devam niteliğinde olan ürünlerin ilki kadar başarılı olamayacağı konusundaki ön yargım ise "pufff!" oldu! İnceledim ve bayıldım.

Gizemli Orman ve Merak Edilenler yazım için tıklayınız

O halde boyama kitabının başına oturup renk seçen herkese rengarenk boyamalar diliyorum:)

Sevgilerle