17 Nisan 2015 Cuma

İdeal Öğretmen / Grigory Petrov

1880li yıllarda Moskova Üniversitesi'nde yıldız gibi parlayan bir matematik profesörü vardır: Raçinski. Herkes başarılarını ve yükselişini izleyedursun, o herkesin imrenerek baktığı konumundan istifa eder. Hem de doğduğu köye gidip öğretmenlik yapmak için. Kimseler anlamaz onu, anlam veremez kararına. Prof. Dr. S. A. Raçinski ise kararlıdır kendini anlatmaya, halkın içinde keşfedilmemiş hazineleri bulup çıkarıp parlatmaya...

Profesör Raçinski'nin fedakarlık ve umutla yola çıkışı; uğraşı, yaşadıkları 75 sayfalık kısacık bir kitaba sığmış halde geliyor elinize. Öyle açık, anlaşılır bir dille ifade ediliyor ki Raçinski'nin kararı, yalın dili ve anlatılanlar su gibi kayıyor gözünüzden. Başlayınca bitiveriyor. Okurken o denli inişli çıkışlı duygular yaşıyorsunuz ki. Bir anda içinizi umut kaplıyor, bir anda umutsuzluk. Mutluluk da gelip oturuyor yanınıza, mutsuzluk da. Pembe tablo çizen bir masaldan çok gerçekçi değerlendirmeleri olan, pek çok bakış açısı ve değerlendirmeyle düşündüren, içeriği dolu dolu olan bir kitap okuyorsunuz. Kitap bitip de kapattığınızda 75 sayfa değil de 750 sayfa okumuş kadar sarsılmış ve etkilenmiş olarak buluyorsunuz kendinizi.

" 'Siz hepiniz henüz işlenmemiş bir maden gibisiniz... Eğer siz okuyup güzel bir şekilde yetişmek ve bir gün madeninizi temizleyip işlemek istiyorsanız, akıllı, güçlü, kalbi sevgiyle dolu, iyi birer insan olmalısınız.'

Öğretmenin bu sözlerini dinleyen, yüzleri parlamış, gözleri sevinçle ışıldayan bu çocuklar:

'İsteriz! İsteriz! İsteriz!' diye bağrıştılar.

Bu sırada bir kız çocuğu ağlamaya başladı.

Öğretmen:

'Yavrum, sana ne oldu, neyin var?' diye sordu.

Kız:

'İçim açıldı öğretmenim,' dedi küçük kız. 'Bu sözler çok hoşuma gitti de onun için ağlıyorum.'

Kitapla ilgili tek olumsuz eleştirim sanırım kısa oluşu ve Raçinski'nin okulda öğrencileriyle geçirdiği on yılı aşkın süreye dair çok az anının yer alması. Çok beğendiğim bir yanı ise kitapta yer alan resimler ve bu resimleri çizenin Raçinski'nin öğrencisi oluşu.

İdeal Öğretmen; umuda, çabaya, hayata dair bir öykü. Aynı zamanda Beyaz Zambaklar Ülkesi'nin de yazarı olan Grigory Petrov'un bu kısacık ama dolu dolu eseri sadece öğretmenlere değil herkese hitap edebilecek bir eser.

Sevgilerimle