9 Mart 2015 Pazartesi

Sahile Aşk Vurunca / Kate Perry

Freya, işi gereği çekici çizimler yapmalıdır fakat uzun süredir ilham perileri onu terk etmiştir. Kız kardeşiyle ilgilenmesi ve geçimini sağlaması gereken, aşktan yoksun sıradan bir hayat yaşamaktadır. Eski heyecanını kazanıp, kendini çekici bir kadın olarak hissederse eski ilhamını bulacağına inanan Freya, internete doğru adamı bulmak için ilan verir fakat bilmediği şey aradığı kişinin uzaklarda değil sadece üst katında olduğudur:)

Konusu ilgimi çekip edindiğim bir kitaptı Sahile Aşk Vurunca. Neşeli, gülümseten, oyunbaz ve romantik kitapları çok seviyorum. Kitap oldukça hoş başlasa da ortalarından sonra beni sıkmaya başladı. İnsan bir yerden sonra olaylarda belli bir ivmelenme ya da heyecan artışı arıyor. Bölümler kısa ve dili yalın tutularak akıcılık sağlansa da maalesef böylesine ilginç girişi olan bir konunun yeterince ilgi çekici işlenmediğini düşünüyorum. Erkek karakter Greg'in duygu ve davranışları başarılı denebilecek bir şekilde yansıtılmıştı fakat Freya'nın duygu gelişimi ve aşkı bana geçmedi. Kitapta var olan duygu derinliğinin de arttırılmaya ihtiyacı olduğunu hissettim. ( Kitapta cinsellikle ilgili kısımlar mevcut.)

Esas karakterlerin dışında yan karakterlerin hayatlarına dair kısımların olması kitaba hareketlilik katıyordu. Hatta öyle ki tüm kadın karakterleri Freya'dan daha çok sevdim desem yeridir. Freya karakterinde donuk, hissiz kalan birşeyler vardı. Bu eksikliği tüm kitap boyunca hissettim. Ayrıca bazı yan karakterlerle ilgili başlangıçlar yapılıp sonrasında yarım bırakılmış gibi hissettim. Kitabın sonu net ve tatmin edici fakat bazı yan karakterlere ne oldu merakta kaldım.

Gelelim kitabın adına. Kesinlikle alakasız! Sahile Aşk Vurunca dese de, kitapta sahil temasına dair hiçbir şey yok. Kaldı ki kitabın özgün adı da "Perfect For You" (Senin için mükemmel olan gibi bir anlamı var). Kitabın adı özgün adıyla uyumlu ya da kitabın içeriğini yansıtan şekilde neden seçilmemiş diye sormadan edemiyor insan kendi kendine. Kapak da sahil temalı. Açıkçası arka kapak yazısı olmasa, kapak ve isme bakarak kitabı edinmezdim. 

Ortalarına kadar çok beğenip akıcı bulduğum bir romantik olsa da toplamda değerlendirdiğimde ortalama bulduğum bir kitaptı. Karar sizin.

Sevgilerle