2 Mart 2015 Pazartesi

Mart Menekşeleri / Sarah JioMart Menekşeleri, Sarah Jio'nun okuduğum ilk kitabı. Yazarın kitaplarının son dönemde oldukça popüler olmasından sebep yüksek beklentilerle okumaya başladığım fakat aradığımı bulamadığım bir kitap oldu.


Konusuna bakarsak, eşinden ayrılan Emily, zor günlerini atlatmak ve belki de kendini bulmak için Bainbridge Adası'ndaki yengesi Bee'nin yanına gider. Bulduğu 1943 tarihli bir defter onu hem geçmişte yaşanmış büyük bir aşka hem de aile sırlara götürecektir.Kitabın kapak tasarımı ve püsküllü ayraç düşüncesini çok sevdim. Daha ilk bakışta görüntüsü kalbinizi kazanıyor. Yazarın dili de oldukça akıcı ve sade. Konu olarak aşkı ele alan bu tarz kitaplarda en çok önemsediğim o duygusal hissi yakalamak oluyor. Maalesef kitabın aşk ve duyguyu betimleme açısından yetersiz kaldığını düşünüyorum. Anlatılan hiçbir aşk ya da duygu bana geçmedi. Bahsedilen aşkın da karakterlerin hırs, elde etme arzusu ve bencillikleriyle örülü olduğu hissine kapıldım. Kitabın karakterlerine çok ısınamadığım gibi, hisleri, pişmanlıkları da içime işlemedi. Emily'nin biten evliliğine, aşka dair yaşadıklarını da duygu bakımından zayıf buldum. Kısacası kitabı sevemedim ve okumamı sağlayan yazarın gizem ve merak etkenini iyi kullanıp, sade bir dille  yazmasıydı

Kitapta tesadüflere yönelik olaylar da vardı. Gizem faktörünün yer aldığı kitaplarda tesadüfler hoş aslında fakat buradakiler sanki biraz fazlaydı. Kitapta konuyu bir yere götürmeyen ayrıntıların yer alması da okurken sıkılmama neden oldu.

Sonunun güzel bağlandığını, merak etkeninin de iyi kullanıldığını düşünmeme rağmen bende iz bırakmayan, okurken yer yer sıkıldığım bir kitaptı. Bu yüzden de yazarın başka kitaplarını edinmeyi düşünmüyorum.

Sevgilerle