2 Ocak 2015 Cuma

Oniks Lux-2 / Jennifer L. Armentrout

Dikkat dikkat!

Efendim bu kitap Lux serisinin 2. kitabıdır. "Dur ben daha ilk kitap Obsidiyen'in incelemesini okumadım." diyenler için tıktık

Obsidiyen'de serinin açılışını yapmış, Kathy ve Daemon'la tanışmış, aşk meselelerine giriş yapmıştık. Daemon ve Kathy arasındaki uzaylı bağı da hem başımıza bela olmuş hem de ikisini yakınlaştırmıştı. İkinci kitapta hikayeye yeni karakterler ekleniyor ve işler karışıktan da beter hale geliyor. İşin fenası oku oku birşey anladığınız da yok. Herşey çok gizemli. Öyle mi böyle mi diye düşünüp duruyorsunuz. Kitabın yarısından çoğunu da birşey oldu, olacak, hadi kitap açılacak diye bekliyorsunuz. Ancak sona doğru ufak hareketlenmeler başlıyor. Açıkçası "Burada neler oluyor ama ya" diyesim geldi okurken. Oniks, benim kafa karışıklığı ve belirsizlik kitabım olsa da sonlara doğru biraz olsun merakım giderildi. İlk kitap seriyle tanışma kitabı ise, 2. de kurgunun ciddi temellerinin atıldığı bir kitap olmuş bence. İlk kitapta aşk yoğundu, bunda ise olaylar.

Oniks, Obsidiyen'e göre daha durağan geldi bana. Özellikle Daemon ve Kathy arasındaki ilişki ilk kitapta daha hareketli, olay örgüsü de daha heyecanlıydı bence. Oniks çok daha durgun, olayların gelişimine dikkat çeken, kurguyu sağlamlaştırma ve derinleştirme çabasında bir kitaptı. Olaylar dallanıp budaklandı, sonu da heyecanlı bağlandı belki ama yine de sıkıldım okurken. Bir de sanırım diyaloglardan kaynaklı olarak kitaptaki aşk duygusu bana geçmedi, geçemedi. Sanki birşeyler yavan geldi.

İşte söylemezsem çatlayacağım ayrıntıya geldi sıra, yine ve yine ah o kapaklar! Kathy öyle mi yani? Hiç benzetemedim. Daemon neyse, olabilir ama bence kızımızın kitapta anlatılan karakterle alakası yok. O yüzden okurken kendi hayalime sadık kalmayı tercih ettim. Kapakları beğenenlere saygım sonsuz ama ben olmamış diyorum.

Oniks'i her ne kadar Obsidiyen kadar olmasa da, başarılı kurgusuyla okudum. Seri güzel, gerçekten güzel! Kendini de okutuyor şüphesiz ama artık bu tür serilerden sıkıldığımı fark etmeye başladım. Alacakaranlık ve Fısıltı serisi, ardından Melez Sözleşmeleri'yle devam eden yolculuğum derken içim dışım bu tarz seriler oldu. Belki de biraz özlemeliyim. Tek bildiğim sıra Opal'de olsa da sanırım bir süreliğine Lux serime ara vereceğim.

Sevgilerle