27 Ocak 2015 Salı

Manolya Kokulu Hikayeler


"Sevgi; sevdiğin kişinin mutlu olduğunu gördükçe, onun mutluluğu ile mutlu olabilme sanatıdır." Balzac

Uzun zamandır kokulu kitapları görüyordum. Kokulu hikaye kitapları fikrini hoş bulsam da edinmemiştim. Geçenlerde A101 Manolya Kokulu Hikayeler'i indirimli olarak satışa sununca neden olmasın dedim. Meğerse "Neden benim de kokulu kitabım yok?" diye içimde kalmış. Oh aldım da rahatladım:)

"Bizi hayattan şikayete yönelten şey, karşılaştığımız zorlukların büyüklüğü değil, mücadele gücümüzün azlığıdır." Taylor


Kitap adı gibi hikayelerden, söz alıntılarından oluşuyor. Bazı sözlere önceden aşina olduğunuzu fark ediyorsunuz okurken. Bunun dışında hikayeler oldukça açık ve sade bir dille ifade ediliyor. Çok da çabuk okunuyor.  Buna rağmen bazı hikayeleri etkileyici bulsam da genel olarak bende iz bırakmadı. Bu yüzden de okurken sıkıldım. 

"Sevgi her zaman kolların açık duruşudur, sevgi için kollarınızı kaparsanız, kendiniz dışında tutacak hiçbir şey kalmadığını görürsünüz." Leo Buscaglia

Kitabın kokulu olması başta beni fazlasıyla cezbetse de okurken bir yerden sonra rahatsız ediciydi. Kokusu hoştu fakat öyle yoğundu ki devamlı olarak kendimden uzak tutarak okumak zorunda kaldım. Anladım ki kokulu kitap bana göre değilmiş.

"Mucize; enerjinizi korkularınıza değil, rüyalarınıza verdiğiniz zaman başlar." Richard Wilkins

Kitabı minik bölümlerden oluşması sebebiyle Kendi Kutup Yıldızını Bul ve Tavuk Suyuna Çorba kitaplarına oldukça benzettim. Yine de Kendi Kutup Yıldızını Bul benim için çok özel bir yerdedir. Okurken her yanına yapışkanlı kağıtlarla not almaktan sayfa kenarlarında boş yer bırakmamıştım:) Manolya Kokulu Hikayeler hoş bir kitap olsa da eşdeğer bir etki yaratmadı bende. Unutmadan, kitaptaki pek çok hikayeyi severek okusam da Nasıl Bir Siz, Cesaret İmkansızı Başarır, Denizde Mucize ve Mükemmel Teklif hikayeleri özellikle aklımda kalanlar oldu.

"Şartlar hiçbir zaman gerektiği gibi olmaz, bütün şartlar yerine gelinceye kadar erteleyen, hiçbir iş yapamaz." William Feather

Kitaptaki hikayeler herkese hitap edebilir nitelikte olsa da özellikle ebeveynlerin, öğretmenlerin ve eğitimle ilgilenen kimselerin ilgisini çekebilecek nitelikte. Kitabın özellikle kısa bölümler halinde olması uzun kitapları okumakta zorlanan, sıkılan ama kitap da okumak isteyenler için harika bir seçenek olabilir. Özellikle etrafınızda kitap okumak isteyen ama başlayıp bitirememekten korkan tanıdıklarınız varsa Manolya Kokulu Hikayeler hem göz korkutmayan hem de çok sevimli bir başlangıç olabilir:)

"Seni seviyorum diyebiliyorsam bu, sende bütün insanlığı, bir anlamda canlı olan her şeyi ve yine sende kendimi seviyorum demektir." Erich Fromm

Manolya Kokulu Hikayeler sevimli, çabuk okunur, mutlu ve umutlu bir kitap olsa da Menekşe ya da Papatya Kokulu Hikayeleri edinmeyi düşünmüyorum. Yine de kısa bir molaya ve bir tutam umuda ihtiyacınız varsa Manolya Kokulu Hikayeler'e bakabilirsiniz:)

Sevgilerle