19 Ocak 2015 Pazartesi

Hayallerimin Arka Bahçesi / Katherine Alered

"Ne kadar deneseniz de aşk istediğiniz zaman açıp istediğiniz zaman kapatabileceğiniz bir lamba değildir. Tek yapabileceğiniz, ele geçirilmesi imkansız bir kale inşa edene kadar duygularınızın etrafına aşılmaz bir duvar örmektir. Ve bu kaleyi inşa eder etmez o kadar iyi gizlersiniz ki kendiniz bile artık onu göremezsiniz."

Hiç bir beklentim olmadan aldığım, büyük bir aşkla okuduğum, hayatımda iz bırakan bir kitap oldu Hayallerimin Arka Bahçesi. Nick ve Alix'in ve onların hayatına dokunan daha pek çok kişinin uzun yıllar süren inişli çıkışlı hikayesi bu. Roman Nick ve Alix'in çocuk yaşta kesişen yollarıyla başlıyor ve uzun yılları ele alıyor. O kadar fırtınalı, o kadar hareketli bir romandı ki tek bir an bile sıkılmadım. Üstelik yazar, böylesine çok olayı mükemmel bir sıralama, dram, aşk, mutluluk, hüzün içinde öylesine akıcı bir şekilde vermiş ki, kesinlikle çok severek okuduğum bir kitap oldu.

"Sığla ağacı... İnsanlar dışarıdan baktıklarında sadece sararmış lifli gövdesini görürler. Oysaki çoğu kişinin farkına varamadığı gerçek değeri onun köklü kızıl yüreğidir, sağlam ve dayanıklı yüreği."

Kitabın kapağını çok sevdim. Kesinlikle kitabı yansıtıyor, okuyunca anlayacaksınız. Adını ise hayır sevmedim. Keşke orijinal adı "The Sweet Gum Tree" kalsaymış çünkü bu ağacın kitapta Alix ve Nick için özel bir yeri var. Böylesi kesinlikle daha anlamlı olurdu.

Bolca romantik, hareketli, bir çok yerde içimi burkan, bana pek çok duyguyu aynı anda hissettiren çok özel bir kitaptı Hayallerimin Arka Bahçesi. Duygu yoğunluğu yüksek, yıllarca süren bir aşkın geçirdiği olgunlaşmayı ve değişimi okumak isterseniz Hayallerimin Arka Bahçesi kesinlikle doğru tercih derim.

Sevgilerle