20 Ocak 2015 Salı

Baharat Kokulu Hayatlar / Erica Bauermeister


"Mutlu olmak için ne yapıyorsun? Sadece kendin için?"

Bazı kitaplar vardır. Okurken içinize ılık bir mutluluk, huzur hissi doldurur. Mutlaka sıcak bir bardak çay ya da kahve içme isteği uyandırır içinizde. Hatta belki de benim gibi evin en huzurlu bulduğunuz yeri olan mutfakta, akşam güneşi batarken, kulağınızda dilinize ruhunuza takılmış bir şarkı eşliğinde okursunuz. Yanı başınızda kaynayan suyun fokurdamasını dinler huzur bulursunuz.

Adını sevmiştim. Kapağını sevmiştim. Fakat çok büyük beklentilerle mi almıştım bu kitabı? Sanmam. Sanırım sadece içimi ısıtsın istemiştim kapağı ve adı gibi. Isıttı, ılıttı, içime dokundu. Bazen huzurlu, umutlu, mutlu bir şeylere ihtiyaç duyar ya ruhumuz, işte Baharat Kokulu Hayatlar tam da bu dokunuşu yaratacak adı gibi sıcacık, içten, baharat kokulu bir kitap.

"Güzel olan hayattır. Bazı insanlar bunu daha fazla hatırlatır."

Lilian restoranında yemek kursu veren, yemek ve hayatı doyasıya harmanlamış biridir. Yemek kursuyla birbirine yabancı insanları bir araya getirirken aslında hayatlarına dokunacak ve yiyeceklerin şifalı etkisiyle ruhlarına işleyecektir.  Farklı hayatlara, anılara, sorunlara, özlemlere sahip insanların mutluluk, huzur ve yiyecekler etrafında sarmalanan, ortak bir nokta bulan hayatlarını okumak çok etkileyiciydi. Kitaptaki karakterler bölümler halinde ilerliyor kitapta. Bu bakımdan takibi de oldukça kolay. Her insanın kendi içinde keşfedilecek ne çok yaşanmışlığı olduğunu kah şaşırarak kah hüzünlenerek okudum.

" 'Biliyor musun,' dedi dolu çatalını kaldırarak, 'hatıraların bu tatlı gibi olduğunu düşünmeye başladım. Yediğim zaman benim bir parçam haline geliyor; daha sonra hatırlasam da, hatırlamasam da.' "

Baharat Kokulu Hayatlar, akıcı, yalın, çabuk okunan, 238 sayfalık çok da kalın olmayan ve kesinlikle okuyanı kalbinin bir köşesinden yakalacak bir kitaptı. Özellikle Küçük Mucizeler Dükkanı serisi, (Debbie Macomber), Aşk Tanrıçası'nın Yemek Okulu ( Melissa Senate) ve  Acı Çikolata (Laura Esquivel) kitaplarını sevenlerin bu kitabı da ilgiyle okuyacağını düşünüyorum.

Sanırım içinde yemeğin ruha, anılara dokunan yanını işleyen huzurlu, umutlu kitapları seviyorum. Siz de benim gibiyseniz Baharat Kokulu Hayatlar'a bir bakın derim.

Sevgilerle