22 Aralık 2014 Pazartesi

Seni seviyorsam bundan sana ne?

-  Nee, onu sevdiğimi duymuş mu?
-  Öyle diyorlar
- Diyorlar mı!? Bittim kızım ben! Rezil oldum!

Bazı şeyleri kitaplardan öğreniyoruz, bazılarını okuldan, kimisini aileden. Kimisini de sezmeden, anlamadan, yazılı hiçbir dayanağı olmayan bir kaynaktan öğreniyoruz. Davranışlarımızı, hislerimizi kendi hayatından çok merak eden kitleden, dedikodu yapılan ayaküstü sohbetlerin ardına saklanan çarpık gülüşlerden anlıyoruz. Sevmek de, söylemek de rezil edici, utanç verici, küçük düşürücü bir durummuş, sayenizde anladık ne hoş!?

Bu hayatta anlam veremediğim pek çok şey var belki. Fakat bu asla anlayamayacaklarım arasına giriyor. Neden birini seviyorsan, sevdiğini söylemek utanç verici bir şey olsun ki? Sevmek, aşık olmak, gerçekten içinde his barındıran bir kalp taşımak o kadar özel bir yetenek ki! Birini sevdiysen bırak bunun utanç ve tedirginliğini yaşamayı, bayram ve şenlik tadında kutlamalı insan. Hayatı sevgiden, aşktan daha anlamlı hale getirecek bir şey var mı? Ben sanmıyorum. Söylemek ise bu duygunun taçlanması, şaha kalkması adeta. Diyeceksiniz ki, ya o sevmiyorsa? Al işte rezillik sana. Herkes duyacak!

İçimin en cesur yanı "Aman beee, duysunlar!" diye bağırıyor ne yalan söyleyeyim. "O kadar güzel seviyorum ki, evet herkes duysun. Örnek alsın. Kitaplara konu olsun be!" diyesim geliyor. Hatta o beni sevmesin, ne olmuş yani? Ben seni seviyorsam bundan sana ne? Seni sevmem için hiç bir şey yapmasan da, öylece dursan da, beni sevmesen de, hatta görmezden gelsen de seni sevmeye devam edeceğim gerçeği önümde duruyor işte. Aşk bu değil mi? Nedensiz bir sevme hali. Seni sevmek için sana ihtiyacım yok ve bundan hiç de üzgün değilim. Üstelik bu aşkla acı çekeceksem de kaçış yok. Susmak da konuşmak da birşeyi değiştirmeyecek.

Ne güzel yazdım ama değil mi? Aslında temel bir sorun var. Benim gibi düşünen birileri var mı, açıkçası çok emin değilim:) Aşkı sadece hissetmenin bile bir mucize olduğunu düşünecek ya da bu hissin ne kadar kıymetli olduğunu anlayan birileri? Seni sevmese bile hislerini gözleri parlayarak anlayıp, ağzından dökülecek inci kelimelerin değerini bilecek birileri? Varsa durma zaten. Ama bu ihtimal yoksa, boş ver gitsin. Aşkını, acını, göz yaşını yaşa, hisset ama bırak o aşk sende kalsın. Sevgiye dair cümlesi de kalbi de eksik kalanları ardında bırak, bir an bile düşünme. Sen kırıntı aşklardan çok daha fazlasını hak ediyorsun. Kendinle gurur duy! Sen o şanslı kesimdensin, bunu hiç unutma; gerçekten sevebilen kesimden!

Sevgilerle