8 Aralık 2014 Pazartesi

Melekler Korusun / Debbie Macomber

"...Dediğim gibi, doğru insanı bulmak, uygun zamana filan bakmaz. Yirmi bir yaşına girince birden hayallerinin erkeğiyle tanışmazsın. Ne zaman olacaksa o zaman olur."

Aralık ayına girince bir yeni yıl neşesi doluyor içime. Yeni yıl konulu kitap da varken elimde okumadan durur muyum? Hemen başladım ve başladığım gibi çabucak bitirdim Melekler Korusun'u. 

Yeni yıl zamanı Shirley, Goodness, Mercy  ve çırakları olan Will adındaki melekler New York Times Meydanı'ndaki eğlencenin arasına karışıyorlar. Will kalabalıkta tek başlarına duran Lucie ve Aren'ı çarpıştırıyor. Böylece tanışıyor iki genç insan ve tanışır tanışmaz da etkileniyorlar birbirlerinden. Ama Will'in unuttuğu birşey var. Melekler insanların hayatlarına müdahale etmemeli ve onlar çoktan bunu deldi. Daha da fenası geleceğe dair pek çok şey birbirine girdi:)

Melekler Korusun, Debbie Macomber'ın kaleminden çıkan bir kitap. Açıkcası kitabı almamda konusunun yanında Küçük Mucizeler Dükkanı serisini severek okumamdan dolayı yazarın da büyük etkisi var. Kitap çabuk okunan, yalın, akıcı, anlaşılır, sıcak, sevimli bir aşk hikayesi olsa da kurgusu Küçük Mucizeler Dükkanı serisi kitaplarıyla kıyas kabul edemeyecek derecede yalın. Kitabın melekler ve yeni yıl içeriğine baktığımda daha sürprizli ve şaşırtıcı olacağını düşünmüştüm ancak beklenen bir aşk hikayesi okudum.

Kitabın gülümseten bir yanı var, o da melekler:) O kadar yaramazlar ve iyilik yapmaya çalışırken işleri öylesine karıştırıyorlar ki gülümsemeden edemiyorsunuz. Kitapta çiftin tanışmada yaşadıklarını biraz hızlı buldum. Okurken karakterlerin davranışlarıyla ilgili aklıma takılan ayrıntılar da "Niye böyle yapmadı ki?" diye düşündürdü beni. Bu da Lucie ve Aren'ın birbirlerini bulma ve kavuşma anlamında yeterince çaba sarf etmediklerini hissetmeme neden oldu. Kısacası aralarındaki aşk beni çok fazla etkilemedi.

Bir diğer konu da kitabın önsözünden itibaren birşeylerin eksikliğini hissetmeniz. Sanki bu kitabın öncesi varmış gibi. Evet, kitap "Angels Everywhere" (Melekler Her Yerde diye ifade edilebilir) serisine ait ve serinin de ilk kitabı değil. Neden ilk kitaptan çevrilip basılmamış anlamadım. Kitap boyunca melekler arasındaki sohbette geçmişe göndermeler okuyorsunuz. Bir de kitapta yazımla ilgili birkaç hata var.Yine de şanslıyız ki bu göndermeler ve hatalar kitabın anlaşılmasında ciddi bir sorun yaratmıyor. Kitabın kapağına, yeni yıla yakışır renklerine ise bayıldığımı belirtmeliyim.

Melekler Korusun yeni yıl ve aşk konulu akıcı, çabucak biten, sade bir aşk hikayesi. Yine de yazarın diğer kitaplarıyla kıyas kabul etmez. Bu bakımdan okumazsanız da çok birşey kaybetmezsiniz ama benim gibi yeni yıl konulu kitaplara meraklıysanız sizin için bir seçenek olabilir.

Sevgilerle